mobile

Święto Wolności 2021 w Gdańsku już od piątku

Przełom sierpnia i września to czas wielu ważnych dla Gdańska, Pomorza, Polski i świata rocznic. Przez sześć dni, od 27 sierpnia do 1 września 2021 r., odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych czy społecznych. Będą koncerty i debaty. Wszystko w ramach Święta Wolności, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

Informacja prasowa
Święto Wolności 2021 w Gdańsku już od piątku

Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny. Będą również transmitowane on-line.

Święto Wolności

Sierpień to miesiąc ważnych dla historii rocznic. Wspominamy wybuch Powstania Warszawskiego, podpisanie Porozumień Sierpniowych czy w końcu wybuch drugiej wojny światowej.

– 41. rocznica sierpnia ’80 przypomina nam, jak ważne są dialog i wspólne rozmowy. Nawet jeśli są trudne, a druga strona nie chce rozmawiać – mówiła na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziś, patrząc na to, co dzieje się na Białorusi, ale i w Afganistanie, chcemy podkreślić znaczenie czterech prostych słów: wolność, solidarność, demokracja i prawda – dodała.

Na rocznicowe obchody składa się około 50 różnych wydarzeń, w tym festiwal Solidarity of Arts.

A co w programie?

Program Święta Wolności jest bardzo obszerny i różnorodny.

– Są koncerty, wystawy i debaty oraz spotkania z interesującymi rozmówcami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, co go zainteresuje – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Co ważne, obchody odbywać się będą nie tylko w ECS, ale w różnych miejscach Gdańska. I tak, piątkowy wieczór zakończy koncert w klubie B90. Będzie to specjalnie zaaranżowane, z udziałem Orkiestry Kameralnej, 45-minutowe wykonanie utworu „Centrala” Brygady Kryzys.

Z kolei w sobotę o  godz. 11 w stoczniowej hali 86B odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na Szlaku Wolności, w miejscu gdzie pracował Lech Wałęsa. Wieczorem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się premiera spektaklu „Śnieg” Orhana Pamuka. Przez cały weekend trwać będzie debata. W sobotę najważniejszym wydarzeniem będzie debata Samorządna Rzeczpospolita XXI wieku. Poświęcona będzie 40. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. W siedmiu debatach udział weźmie wielu gości, m.in. Lech Wałęsa i Jerzy Buzek, Tadeusz Syryjczyk czy Władysław Frasyniuk. Przez cały weekend czynna będzie zarówno wystawa stała ECS, jak i wystawy czasowe. A spacery po stoczni prowadzić będą uczestnicy Sierpnia 1980 r.

Rocznicowy wtorek i środa

We wtorek, 31 lipca 2021 r. przypada 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Tradycyjnie już, punktualnie o godz. 10.00 uroczyście otwarta zostanie Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, będą też przemówienia zaproszonych gości.

– Otwarcie bramy to symbol sierpnia – podkreśla Basil Kerski, dyrektor ECS.

Następnie, o godzinie 11.00, w ogrodzie zimowym odsłonięta zostanie Europejska Nagroda Dziedzictwa Europa Nostra, którą ECS otrzymało w maju. Po południu wręczone zostaną Medale Wdzięczności, a o godz. 19 na placu Solidarności rozpocznie się wiec na rzecz Europy. Obchody Święta Wolności zakończy międzynarodowe forum „Europa z widokiem na przyszłość”, które odbędzie się 1 września. Dyskusja będzie poświęcona m.in. relacjom Rosji z Europą 30 lat po rozpadzie ZSRS.

Szczegółowy program wydarzeń na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda