mobile

Święto Nietoperzy na zakończenie sezonu turystycznego w Zbiorniku Wody Stara Orunia

To ostatni moment, aby jeszcze w tym roku zwiedzić Zbiornik Wody Stara Orunia. W najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia, z okazji Święta Nietoperzy przygotowano więcej terminów zwiedzania tego nietypowego obiektu. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje.

Informacja prasowa
Święto Nietoperzy na zakończenie sezonu turystycznego w Zbiorniku Wody Stara Orunia

Zobacz zbiornik wody, posłuchaj chiropterologa

Z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Bowiem od jesieni do wiosny kilkaset nietoperzy znajduje schronienie w tym nietypowym, podziemnym obiekcie. Tym samym nie jest on już dostępny dla zwiedzających. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Wokół nich narosło jednak wiele mitów, które będzie można rozwiać dzięki plenerowym weekendowym atrakcjom - wystawie przy Zbiorniku Wody Stara Orunia i spotkaniom z ekspertami. Wśród atrakcji zaplanowano wykład chiropterologa (eksperta od nietoperzy), gry w rzeczywistości wirtualnej, zajęcia kreatywne dla dzieci, gry i zabawy nietoperzowe.

Gdański zbiornik wody jak obiekt sakralny

Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią - wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku, i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas bardzo nowoczesny, kompletny system - od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji. 

Zajrzyjcie do zbiornika wody na Oruni, poznajcie ciekawostki o nietoperzach

Zajrzyjcie do zbiornika wody na Oruni, poznajcie ciekawostki o nietoperzach

Fot. GIWK

Zapisy i bilety

- Zbiornik Orunia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, ale jest dostępny w sezonie najkrócej - tylko do końca wakacji. Dlatego w najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia, na zakończenie sezonu, przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny, w godzinach od 10.00 do 20.30 - mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego z miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. - Dzięki temu do zbiornika będzie mogło wejść łącznie aż 1320 osób - dodaje.

Na zwiedzających, standardowo, czekać będą przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje z okazji Święta Nietoperzy. Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne. Wejście do zbiornika jest płatne - bilety kosztują 15 zł.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda