Światowy Tydzień Mózgu w Gdyni
Czy to prawda, że szare komórki są różowe? Czy mózg w nocy śpi czy chrapie, a może ciężko pracuje? Czy mózg woli czekoladę czy bałtyckie śledzie? Czy prawdą jest, że grozi nam cyfrowa demencja? Jak mózg reaguje na słowo „pieniądze” i co to jest mentalne księgowanie? No i najważniejsze - jak można być spokojnym, skoro wszystkie komórki w głowie są nerwowe? Na te i na inne pytania dotyczące mózgu będzie można uzyskać odpowiedzi już 20 marca podczas wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Według badań szeroko rozumiane choroby mózgu, w tym choroby psychiczne wyprzedziły już nawet choroby nowotworowe. Co trzy sekundy na świecie diagnozuje się demencję. Jeden na sześciu Europejczyków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Ludzie nie radzą sobie z presją świata, oczekiwaniami i własną fabryką chemiczną, jaką jest mózg.
O mózgu wiemy nadal mało, urosło też wiele krzywdzących mitów na jego temat. Jeszcze niedawno wiedzieliśmy o nim tyle, ile trener siatkówki, który próbuje przy użyciu stetoskopu przyłożonego do ścian hali sportowej odgadnąć strategię drużyny. Dzisiaj postęp nieinwazyjnych badań i obrazowania mózgu pozwalają odkrywać tajemnice tego niezwykłego organu.
- Naszą misją jest edukować, dostarczać wiedzę: jak opiekować się mózgiem by nas wspierał, gdyż nawet zdrowy mózg nie gwarantuje zdrowych myśli – mówi Marzena Grochowska, mgr pielęgniarstwa, trener i brainolog, czyli ekspert higieny mózgu, która 20 marca w Muszli Gdynia poprowadzi warsztaty dla dzieci i wykłady dla dorosłych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Światowy Tydzień Mózgu obchodzony jest w dniach 16-23 marca.
Patronat i nadzór merytoryczny nad wydarzeniami objęła Dana Foundation z Nowego Jorku w ramach Brain Awareness Week.
Kiedy: 20.03.2020 w godz. 10.00-14.00 dzieci, w godz.16.00-18.00 dorośli,
Bilety: warsztaty dla dzieci, wykłady dla dorosłych,
Gdzie: Muszla Gdynia, plac Grunwaldzki 1,
Współorganizator: Fundacja PoMoc, Muszla Gdynia
Żródło: UM Gdynia