mobile

Świąteczny przepis: Kulebiak tradycyjny


Kulebiak to potrawa regionalna, czy tez raczej „multiregionalna”, gdyż znaleźć go można w kuchni kresowej, Podlasia jak i w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Jest to duży pieczony pieróg wypełniony przepysznym farszem. Bazą farszu może być mięso, ryby jak również warzywa.

TAGI
Świąteczny przepis:  Kulebiak tradycyjny

Kulebiak można zrobić w cieście drożdżowym, francuskim lub też w klasycznym cieście na pierogi. Przepisu na ciasto nie będę podawał. Każdy miłośnik gotowania ma swoje przepisy i swoje upodobania. Ja najbardziej lubię kulebiaka w cieście francuskim, które kupuje gotowe. Zaproponuje natomiast mój ulubiony farsz. Farsz do kulebiaka wigilijnego, którego z powodzeniem od kilku lat wypiekam w tym przedświątecznym okresie.  Jest to rewelacyjne danie zarówno ciepłe jak i na zimno. Jako samodzielna potrawa lub z czystym barszczem czerwonym.


Składniki na farsz
pół kilograma kiszonej kapusty
2-3 listki laurowe
2-3 goździki
po 4-5 ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
skórka otarta z cytryny
5 dag suszonych grzybów
2 cebule
2 jajka na twardo
2 łyżeczki posiekanych lub zmielonych orzechów włoskich
sól
pieprz
mielony jałowiec
1 łyżka oleju
1 jajko


Przygotowanie
Grzyby płuczemy, zalewamy pół litra wody i odstawiamy na noc. Następnego dnia gotujemy aż będą miękkie. Odcedzamy.
Kapustę drobno siekamy, zalewamy wywarem, który nam został po odcedzeniu grzybów. Dodajemy przyprawy (oprócz jałowca) i skórkę z cytryny. Gotujemy na małym ogniu ok. pół godziny.
Cebule obieramy, siekamy drobno, smażymy na oleju. Dodajemy drobno pokrojone grzyby i smażymy jeszcze kilka minut.
Z ugotowanej kapusty wywalamy liście laurowe i dodajemy cebulę z grzybami. Przyprawiamy jałowcem solą i pieprzem do smaku. Teraz należy to odparować, na bardzo małym ogniu mieszając od czasu do czasu i przestudzić. Do zimnej kapusty dodać drobno posiekane jaja na twardo i orzechy. Wymieszać na jednolity farsz.
Rozwijamy ciasto francuskie razem z pergaminem. Należy pamiętać, żeby nie było prosto z lodówki. Pośrodku układamy farsz formułując go w gruby walec. Zawijamy kulebiak formułując go i sklejając brzegi. Nadmiar ciasta odcinamy. W grzbiecie należy w równych odstępach wyciąć w cieście ostrym nożem ze dwie – trzy dziurki ok. 0,5 cm średnicy i wsadzić w nie, zwinięte w rurkę kawałki pergaminu. Przez te otworki farsz nam będzie odparowywał. Jajko roztrzepać i posmarować nim wierzch kulebiaka, dzięki czemu nabierze pięknego złocistego koloru. Z resztek ciasta możemy wyciąć gwiazdki, choinki czy inne ozdobne kształty i przylepić na wierzch ciasta. Ozdoby również posmarować roztrzepanym jajkiem.
Kulebiaka razem z pergaminem układamy na blasze do pieczenia. Można go włożyć w foremkę do pieczenia tzw. „keksówkę”. Pieczemy w temperaturze 200 st. przez pół godziny.
Smacznego

Robert Stolarek

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda