mobile

Świąteczne prezenty dla wolno bytujących kotów

Można już się zgłaszać po sfinansowane przez miasto Gdańsk budki dla kotów. Odpowiadając na bardzo liczne wnioski gdańszczanek i gdańszczan, miasto zakupiło 20 dużych oraz 30 małych kocich budek. We wtorek, 28 grudnia społeczni opiekunowie kotów mogą odbierać bezpłatną karmę dla swoich puchatych przyjaciół.

Informacja prasowa
Świąteczne prezenty dla wolno bytujących kotów

Akcja koordynowana przez Wydział Środowiska oraz Regionalne Centrum Wolontariatu ma na celu wsparcie wszystkich, którzy bezinteresownie opiekują się wolno bytującymi kotami. Każdego roku, w okresie świąt mogą oni liczyć na dużą paczkę kociej karmy oraz budki, które posłużą jako domki dla ich podopiecznych.

Pakiety dla opiekunów wolno bytujących kotów

Nietypowa wigilia polega na wydawaniu pakietów prezentowych z karmą. W czasie rozdawania karmy, wolontariusze będą również prowadzić akcję informacyjną oraz edukacyjną na temat właściwej pomocy dla bezdomnych kotów. Pakiety dla kotów będą wydawane w biurze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku mieszczącego się w Europejskim Centrum Solidarności (3 piętro pokój 3.28) we wtorek, 28 grudnia w godzinach od 15.00 do 17.00. Mogą je odbierać tylko społeczni opiekunowie wolno bytujących kotów. Osobom, które nie będą mogły samodzielnie zgłosić się po karmę, zostanie ona dostarczona przez wolontariuszy.

Prawie 1600 domków dla kotów!

Podobnie jak w latach ubiegłych, również na nadchodzącą zimę Miasto Gdańsk zakupiło budki dla bezdomnych kotów. W tym roku zakupiono 20 dużych budek oraz 30 małych. Ponadto każdy koci domek został wypełniony słomą. Wszyscy ci, którzy nie mają możliwości samodzielnie przewieźć budek, mogą liczyć na wsparcie wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Przypomnijmy, że Gdańsk od 2006 roku pomaga kotom finansując zakup karmy oraz budek 2 lub 4 „osobowych”. Każdy kot otrzymuje własne pomieszczenie na wyłączność z odrębnym wejściem. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu.

Gdańsk od 15 lat wspiera kocich opiekunów

Program pomocy bezdomnym kotom Miasto Gdańsk realizuje od 2006 roku. Podczas akcji pomocowych w ubiegłych latach rozdawane były domki i schronienia dla kotów, a także suche i mokre jedzenie. Pomoc wolo bytującym kotom przez miasto Gdańsk powstała z inicjatywy miłośników tych zwierząt oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Społecznym opiekunem mruczków może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Gdańska, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy bezdomnym zwierząt. Przyjęcie do grona opiekunów następuje poprzez osobiste zgłoszenie oraz rejestrację. Następnie Wydział Środowiska UMG wydaje kandydatom numerowane karty Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Działalność opiekunów opiera się wyłącznie na pracy społecznej i jest nieodpłatna.

Opiekunowie i wolontariusze

W 2013 r. Gdańsk jako pierwszy w Polsce wprowadził Kartę Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Obecnie liczba zarejestrowanych osób zbliża się do 1000, jednak według szacunków Wydziału Środowiska znacznie więcej osób regularnie pomaga zwierzętom.

Niestety nie wszyscy mają możliwość uzyskać Kartę Społecznego Opiekuna, gdyż np. administrator terenu nie zgadza się na ustawienie miejskiej budki. Pomimo to, gdańscy wolontariusze codziennie niosą pomoc potrzebującym czworonogom.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda