mobile

Studia dla menedżerów branży offshore w Gdyni

W Gdyni startuje kolejna edycja studiów podyplomowych offshore wind. Jest to efekt przedłużenia współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a PGE Baltica. Inauguracja drugiej odsłony studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” odbyła się w sobotę, 4 marca. 

Informacja prasowa
Studia dla menedżerów branży offshore w Gdyni

Pierwsza edycja tych studiów okazała się takim sukcesem, że PGE Baltica oraz Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy w tym zakresie. Zajęcia, których druga odsłona ruszyła w sobotę, są przeznaczone dla kadry menedżerskiej technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore. Dotyczy to zarówno firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, jak i firm z branży oil & gas, prowadzących działalność wydobywczą na morzu.

W nowej edycji studiów, na którą składać się będzie 210 godzin zajęć przez dwa semestry, weźmie udział 40 uczestników. PGE Baltica jest partnerem głównym studiów. 

Cieszę się, że po roku od rozpoczęcia współpracy dydaktycznej z Uniwersytetem Morskim w Gdyni mamy okazję świętować jej efekty. Serdecznie gratuluję pierwszej grupie absolwentów studiów podyplomowych o zarządzaniu ryzykiem w offshore, a jednocześnie gratuluję nowej grupie słuchaczy decyzji o podjęciu studiów. Rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce czeka na takich fachowców. Chcemy przygotować polskie kadry do pracy w morskiej energetyce wiatrowej, bazując na zasobach polskich uczelni. Wysoka jakość zajęć na Uniwersytecie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony słuchaczy i dużym zainteresowaniem kolejną edycją. Z tym większą satysfakcją miałem przyjemność podpisać dziś w imieniu PGE Baltica umowę z uczelnią o kontynuacji współpracy przy realizacji tych studiów – powiedział Dariusz Lociński, wiceprezes zarządu PGE Baltica ds. rozwoju.   

-  Uniwersytet Morski w Gdyni od ponad stu lat specjalizuje się w kształceniu przyszłych oficerów floty handlowej. Drugim, bardzo istotnym filarem naszej działalności dydaktycznej jest kształcenie specjalistów szeroko rozumianego lądowego zaplecza gospodarki morskiej. W ostatnich latach Uniwersytet Morski w Gdyni, odpowiadając na potrzeby rynku pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, podjął wyzwanie kształcenia kadr dla przemysłu offshorowego, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Przygotowaliśmy bogatą ofertę dydaktyczną w tym zakresie, a powstające Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu – mówi prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Jedna z form wsparcia sektora morskiej energetyki wiatrowej 

Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, realizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG we współpracy z PGE Baltica, to jedna z form wspierania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Sukces kierunku możliwy jest dzięki synergii wiedzy teoretycznej z ekspercką oraz wsparciu ekspertów z branży i partnera głównego studiów – PGE Baltica. 

- Niedawno świadectwa ukończenia studiów odebrali pierwsi absolwenci tego kierunku, a dziś miałem przyjemność powitać w murach UMG uczestników kolejnej edycji. Przygotowanie niezbędnej w tym sektorze kadry wymaga współpracy i wspólnych przedsięwzięć zarówno ze strony uczelni wyższych jak i przemysłu związanego z energetyką i branżą offshore. Tak więc, bardzo cieszy mnie kontynuacja współpracy z PGE Baltica jako partnerem głównym studiów podyplomowych, a także na innych polach – dodaje Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Merytoryczna kadra wykładowców 

Wśród kadry dydaktycznej studiów są pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także eksperci PGE Baltica, jak Rafał Żendarski, starszy kierownik ds. logistyki portowo-morskiej, oraz Piotr Kubala, ekspert ds. geologii. Do grona wykładowców dołączą także dwaj absolwenci pierwszej edycji studiów, Patryk Juszkiewicz oraz Konrad Wróbel

Czym jest program offshore Grupy PGE? 

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i zatwierdzony poziom wsparcia indywidualnego. Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. 

Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

fot. Maciej Czarniak

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda