mobile

Strategia Rozwoju Miasta Sopotu przyjęta

Rada Miasta Sopotu na sesji 22 grudnia 2022 r. podjęła uchwałę o zatwierdzeniu Strategii Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030. Strategia gminy jest podstawowym dokumentem określającym kierunki jej dalszego rozwoju.

informacja prasowa
Strategia Rozwoju Miasta Sopotu przyjęta

Prace nad opracowaniem nowej strategii miasta trwały od początku 2020 roku. Ich organizatorem był Urząd Miasta Sopotu, a wsparciem zespół badaczy z Uniwersytetu SWPS. 

Pierwszym etapem było opracowanie diagnozy miasta. W roku 2021 rozpoczęły się prace nad drugim etapem strategii. W maju i czerwcu trzykrotnie odbyły się warsztaty z przedstawicielami organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, reprezentantami młodzieży i seniorów oraz organizacjami pracodawców. Zorganizowane zostały również warsztaty z radnymi.

Najistotniejsze w procesie budowy strategii było poznanie stanowiska i opinii mieszkańców w kwestii kierunków dalszego rozwoju miasta. W warsztatach, zorganizowanych 28 września 2021 roku, wzięła udział liczna grupa osób zróżnicowana zarówno wiekowo jak i społecznie. Prezentowane przez członków grupy opinie i stanowiska odzwierciedlały dość dobrze ich rozkład wśród ogółu mieszkańców Sopotu. Spotkanie z mieszkańcami zakończyło wiosenno-jesienną serię warsztatów. Na tej podstawie opracowano projekt strategii, poddany następnie konsultacjom społecznym.

Konsultacje projektu Strategii Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030 odbyły się w dniach od 24 maja 2022 do 27 czerwca 2022 r. Projekt konsultowano z  mieszkańcami Sopotu, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, w szczególności z działającymi na terenie Sopotu organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, z sąsiednimi gminami – Gdańskiem i Gdynią, oraz ich związkami i z dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Składanie uwag, opinii i wniosków do Strategii możliwe było poprzez wypełnienie i złożenie formularza (w formie elektronicznej, pocztą lub bezpośrednio w urzędzie) . Odbyły się również cztery ogólnodostępne spotkania z mieszkańcami oraz spotkania konsultacyjne z Młodzieżową Radą Miasta, Sopocką Radą Seniorów i Sopocką Organizacją Turystyczną

Ogółem, we wszystkich spotkaniach konsultacyjnych, wzięło udział 126 osób W ramach konsultacji uwagi zgłosiło 20 osób oraz 10 instytucji. Zgłoszono 207 uwag. 93 uwagi zostały uwzględnione lub częściowo uwzględnione w redagowaniu ostatecznej wersji Strategii. 

Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030 definiuje główne wyzwania jakie obecnie stoją przez Sopotem. Zaliczyć można do nich:

  1. Zmniejszanie się liczby mieszkańców Sopotu oraz ich postępujące starzenie się.
  2. Niewielkie zasoby przestrzenne ograniczające swobodny rozwój wielu funkcji na raz i konieczność wyboru kierunków rozwoju.
  3. Konieczność przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu, a w szczególności zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych (śladu węglowego).
  4. Transformacja profilu turystycznego. Sopot był i będzie miastem turystycznym. Pociąga to za sobą również zjawiska niekorzystne: zatłoczenie, hałas. Zatem niezbędne jest takie profilowanie funkcji turystycznej, aby te zjawiska minimalizować.
  5. Przyjęcie nowych mieszkańców pochodzących z innych krajów, w tym uchodźców. Rodzi to konieczność zapewnienia im usług edukacyjnych, opieki społecznej i zdrowotnej i w jakimś stopniu również możliwości zamieszkania.

W odpowiedzi na te wyzwania formułowane są cele strategiczne i operacyjne oraz kierunki działań.

  1. Głównym kierunkiem działań zmierzającym do stabilizacji sytuacji demograficznej jest stworzenie warunków i zachęt do osiedlania się w Sopocie, głównie młodych ludzi (w tym również obcokrajowców) oraz pozostawania w Sopocie dotychczasowych mieszkańców. W tym celu planowane jest budowanie nowych mieszkań komunalnych oraz zwiększenie atrakcyjności życia w Sopocie poprzez poprawę jakości życia. Istotne jest zwłaszcza zwiększenie dostępu do usług publicznych, w tym opiekuńczo-zdrowotnych, edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.
  2. Ograniczona ilość wolnych terenów wymusza racjonalny sposób ich zagospodarowania. W pasie nadmorskim rozwijana będzie nadal turystyka ze szczególnym uwzględnieniem funkcji uzdrowiskowej. Na innych obszarach miasta priorytetem będzie wykorzystanie rezerw terenowych dla budownictwa komunalnego. W pasie przykolejowym, gdzie zakładany był rozwój funkcji biznesowych (oś administracji i biznesu), obecnie planuje się współdzielenie funkcji biznesowych i mieszkaniowych.
  3. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych planuje się osiągnąć poprzez zmianę sytemu ogrzewania: całkowitą likwidacje pieców węglowych, systematyczne zwiększanie liczby budynków ogrzewanych ciepłem systemowym, promowanie OZE oraz pomp ciepła. Istotna jest również dalsza termomodernizacja budynków, zmiana oświetlenia ulicznego i zewnętrznego na energooszczędne. Drugim istotnym kierunkiem jest zmiana modelu mobilności: ograniczanie ruchu samochodowego i zwiększanie udziału ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji publicznej. W zakresie zwiększenia bioróżnorodności i równocześnie zwiększenia retencji wód opadowych istotne jest: zwiększanie udziału powierzchni biologicznie czynnych, rozbudowa tak zwanej zielono-niebieskiej infrastruktury /ogrody deszczowe, zielone dachy, łąki kwietne itp./, oraz ochrona lasów TPK.
  4. Głównym działaniem zmierzającym do zmiany profilu turystyki jest rozwój funkcji uzdrowiskowej poprzez rozwój infrastruktury, dywersyfikacja oferty i poprawa jakości usług, jak również pełne wykorzystanie potencjału solanki. Oferta uzdrowiskowa będzie skierowana również do ludzi młodych (profilaktyka) i uzupełniana ofertą spa i turystyki medycznej.
  5. Pomoc skierowana do nowych mieszkańców Sopotu pochodzących z innych krajów, w dużym stopniu opierać się powinna na ich partycypacji w coraz lepszych i bardziej dostępnych usługach publicznych – opiekuńczych, edukacyjnych, kulturalnych, Część tych usług, z uwagi na odmienności kulturowe i językowe, musi być ukierunkowana na tę grupę. Miasto musi również wypracować sposób pomocy i rozwiązywania problemów mieszkaniowych osiedlających się tu obcokrajowców.

Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030 jest dostępna na stronie internetowej sopot.pl

Fot. Jacek Bielińsk/um Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda