Strategia dla Sopotu
Trwają prace nad nową strategią miasta. Są prowadzone w samorządzie miejskim z pomocą zespołu badaczy z Uniwersytetu SWPS, mającego w Sopocie jeden ze swych kampusów. Na czym polega ten proces i kto może wziąć w nim udział?
Mieszkańcy miast czy regionów często zadają sobie pytania o cel tworzenia strategii. Warto sobie uświadomić, z czego się składa taki dokument. Strategia powinna zawierać wnioski z diagnozy opisującej stan, w jakim jest miasto. Musi identyfikować najważniejsze wyzwania rozwojowe, a także szanse i potencjały dla Sopotu. Przede wszystkim jednak powinna jasno wyrażać cele, które chce się osiągnąć w przyszłości, a także proponować sposoby ich realizacji.
Sopot 2030?
Powstająca właśnie strategia obejmie rozpoczęta już dekadę 2021-2030. Będzie dokumentem zawierającym wizje Sopotu przyszłości; ma - w zamierzeniu - przedstawiać miasto, o którym marzą mieszkanki i mieszkańcy Sopotu, którego sobie życzą, w którym chcieliby w najbliższych latach (a także później) żyć.
Tworzona właśnie strategia jest planem działań, które będą realizowane w mieście w najbliższej dekadzie. Strategia miasta będzie miała wpływ - mniej lub bardziej bezpośredni - na życie każdego mieszkańca Sopotu, a także na przybywających tu gości, turystów, kuracjuszy.
W ramach dotychczasowych działań udało się opracować diagnozę Sopotu. Kolejne kroki to warsztaty z radnymi miasta, przedstawicielami organizacji pozarządowych i branżowych oraz otwarte warsztaty z mieszkańcami. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, te ostatnie odbędą się na żywo jesienią.
Fot. UM Sopot