mobile

Stop dyskryminacji - nowy spot Muzeum Emigracji

Każdy z nas choć raz był świadkiem dyskryminacji. Być może sam jej doświadczył. Niechęć, przykre słowa i gesty wynikają często z braku wiedzy. Jak w takim razie rozmawiać o dyskryminacji z młodzieżą? Muzeum Emigracji we współpracy z nauczycielami i pedagogami stworzyło spot antydyskryminacyjny pod tytułem #nauczsięreagować. Do projektu dołączono zestaw materiałów, które pomogą rozmawiać z młodzieżą i nauczyć przeciwstawiania się oznakom nietolerancji.

inf. prasowa
Stop dyskryminacji - nowy spot Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji do współpracy nad spotem #nauczsięreagować zaprosiło grupę nauczycieli. Dzięki temu pomysłodawcy projektu poznali doświadczenia osób na co dzień pracujących młodzieżą. I tak powstał scenariusz krótkiego filmu. Do pracy nad spotem włączyli się: psycholog i trenerka antydyskryminacyjna Bogusława Gontarz oraz Nauczyciel Roku 2018 Przemek Staroń - reprezentujący Centrum Rozwoju Jump. Scenariusz oraz część wizualną spotu przygotował Dominik Werner.

W lutym i marcu 2020 roku odbył się cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas których piętnastoosobowa grupa uczestników, pod opieką Bogusławy Gontarz, miała okazję dyskutować na temat przejawów dyskryminacji w szkole. Była to również okazja, aby poznać filmowe zaplecze powstawania spotów i kampanii społecznych, o których opowiedział filmowiec Dominik Werner.

Po warsztatach powstał scenariusz, zaopiniowany pod względem merytorycznym przez Centrum Rozwoju Jump.
 

- Zależało nam, aby spot nie tylko pokazywał, czym jest dyskryminacja i jak się przejawia, ale także, że warto reagować na mowę nienawiści i nierówne traktowanie. Stąd hasło pojawiające się w spocie: #nauczsięreagować - opowiadają koordynatorzy projektu z Muzeum Emigracji.



Do spotu został dodany pakiet edukacyjny, zawierający treści teoretyczne oraz ćwiczenia do przeprowadzenia w szkole. Można w nim zapoznać się między innymi z rozdziałem dotyczącym przejawów mowy nienawiści w intrenecie oraz nierównego traktowana osób z niepełnosprawnościami. Pakiet jest narzędziem, z którego mogą samodzielnie skorzystać nauczyciele oraz rodzice. Za warstwę merytoryczną materiałów odpowiada Bogusława Gontarz.


Spot



Koordynacja projektu: Ludwika Radacka-Majek, Kaja Długosz, Marta Otrębska i Zuzanna Sitek.

Scenariusz, reżyseria: Dominik WernerRafał Malko.

Współpraca przy projekcie: Centrum Rozwoju Jump.

Realizacja: NORTH.FILM.


Pakiet antydyskryminacyjny można pobrać tutaj.

Więcej informacji o projekcie #nauczsięreagować znajduje się na stronie Muzeum Emigracji.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda