Stocznia Cesarska pod ochroną?
Rozpoczęto procedurę wpisania do rejestru zabytków zespołu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Konserwator wojewódzki uznał, że na wartość zabytkową Stoczni przekłada się jej pierwotny układ przestrzenny, wartości architektoniczne poszczególnych obiektów i wartość historyczna.
Na terenie zabudowań Stoczni Gdańskiej miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, w tym te z najnowszej historii Polski. W dawnym magazynie torped, tzw. Sali BHP, wpisanej już do rejestru zabytków, podpisano w 1980 roku porozumienie gdańskie, kończące strajki sierpniowe.
Na terenie stoczni znajduje się już ponad 240 różnych obiektów, które są wpisane do rejestru zabytków, dzięki czemu są pod ochroną, ale jednak nie daje im to pełnej ochrony konserwatorskiej, co gwarantuje wpisanie całego terenu Stoczni Gdańsk do ewidencji zabytków.
Zdaniem Prezydenta Pawła Adamowicza kwestia wpisania Stoczni do rejestru zabytków gwarantuje uratowanie dziedzictwa stoczniowego oraz przyspiesza procedurę utworzenia na tym terenie Pomnika Historii. Urząd Miasta Gdańsk dąży również do utworzenia na terenie stoczni Parku Kulturowego.
Wpis do ewidencji zabytków oznaczałby dla Stoczni Gdańskiej, że wszelkie prace budowlane i rozbiórkowe przy jakimkolwiek obiekcie wymagają uzgodnienia z konserwatorem zabytków.
Agata Mościcka