mobile

Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół

W poniedziałek 29 listopada została podpisana umowa na dofinansowanie projektu “Klimat w szkołach metropolii”, realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGSS). Dzięki temu aż 40 metropolitalnych szkół otrzymało w sumie 3 miliony złotych dofinansowania na działania służące ograniczeniu zmian klimatu. Z gdańskich szkół w projekcie uczestniczy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 przy ul. Smoleńskiej.

Informacja prasowa
TAGI ekologia
Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGSS) otrzymał prawie 3 mln zł dofinansowania na projekt edukacyjny dla szkół pod nazwą "Klimat w szkołach metropolii". Umowę na realizację projektu podpisali w poniedziałek 29 listopada Diana Piotrowska, p.o. dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Michał Glaser prezes Zarządu OMGGS i Beata Neumann, wiceprezes Zarządu OMGGS.

- Obszar Metropolitalny, jako wnioskodawca środków napisał doskonały wniosek. Konkurencja była bardzo duża, bo wpłynęło ponad 80 wniosków, a tylko 6 uzyskało dofinansowanie. Dlatego gratulujemy sukcesu. Jesteśmy przekonani, że środki trafią do właściwych beneficjentów, jakimi są uczniowie - osoby, które dzisiaj uczą się dbać o klimat, niwelować zmiany w klimacie - co w przyszłości przełoży się na właściwe decyzje i działania wielu pokoleń - mówiła Diana Piotrowska p.o. dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał, że wniosek Obszaru Metropolitalnego został napisany wzorcowo - przede wszystkim ze względu na solidarność Trójmiasta oraz kilkudziesięciu gmin wokół. Dzięki projektowi w 40 szkołach OMGGS zrealizujemy zielone ściany, ogrody przyszkolne oraz szereg tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, którą będą opiekować się uczniowie, która będzie służyć nauce na tematy związane ze zmianami klimatu - mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Umowa została podpisana w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Legionów 27 w Gdyni, które - jako jedna z 40 metropolitalnych szkół - bierze udział w projekcie.

"Klimat w szkołach metropolii" to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Bierze w nim udział aż 40 szkół, zarówno z dużych miast, jak Gdynia, Gdańsk, Tczew, Malbork, Rumia, jak i małych miejscowości, jak Kłodawa, Bielkówko, Dębogórze czy Linia. Z gdańskich szkół w programie uczestniczy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2. Na terenie każdej ze szkół zgłoszonych do projektu zostaną wybudowane zielono-niebieskie inwestycje. Szkoły mają do wyboru: skrzyniowy ogród deszczowy, gruntowy ogród deszczowy, nieckę infiltracyjną, kompostownik lub zieloną ścianę.

- Obiekty małej retencji naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Są ważnym elementem przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, więc ich stworzenie na terenie szkół będzie mieć wymiar nie tylko funkcjonalny, ale też edukacyjny - mówi dr Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych w spółce miejskiej Gdańskie Wody, która jest partnerem projektu.

W ramach projektu przeszkoleni zostaną nauczyciele przyrody, biologii lub geografii, otrzymają oni także niezbędne materiały dydaktyczne. Każda ze szkół dostanie również sadzonki i narzędzia do dodatkowych nasadzeń roślin. Dla uczniów zorganizowany będzie konkurs zatytułowany "Chrońmy środowisko metropolii". Uzupełnieniem działań w szkołach ma być kampania społeczna mająca na celu informowanie o zmianach klimatu, gwałtownych zjawiskach pogodowych (deszczach nawalnych, suszach). Pokazane zostaną dobre praktyki w zakresie retencjonowania wody. Informacje o realizacji projektu zamieszczane będą na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych. W ramach działań informacyjno-edukacyjnych zorganizowana będzie też konferencja prasowa, a także powstaną filmy edukacyjne, spot reklamowy, broszury i ulotki informacyjne.

Projekt "Klimat w szkołach metropolii" potrwa trzy lata. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Projekt będzie realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Fot. OMG-G-S/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda