Startuje kongres klimatyczny Smart Metropolia 2022
Eksperci z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty klimatyczne - tak będzie wyglądał 10. kongres Smart Metropolia. W tym roku dwudniowe wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Pokonać kryzys”. Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 27 października w Amber Expo, natomiast w piątek, 28 października przeniesie się do Politechniki Gdańskiej. Udział jest bezpłatny.
Kongres otworzą prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. W rozpoczęciu weźmie udział także Oleksandr Markushyn, mer ukraińskiego Irpienia. Samorządy metropolii wspierają to maisto od początku rosyjskiej inwazji i dostarczają możliwą pomoc. Gość z Ukrainy podczas Smart Metropolii opowie o doświadczeniach ukraińskich miast, które znalazły się na froncie wojny oraz o pomysłach na przyszłą współpracę samorządów Polski i Ukrainy.
Pokonać kryzys 2022
Uczestnicy kongresu rozmawiać będą o kryzysie energetyczno-klimatycznym z perspektywy lokalnych społeczności, projektowaniu przyjaznych miast oraz tworzeniu tkanki miejskiej pomiędzy gminami metropolii. Gośćmi pierwszego dnia będą m.in. Paulina Górska, dziennikarka, aktywistka oraz edukatorka ekologiczna. Reportażysta Marek Szymaniak opowie o tym, czy kryzys może być szansą, a Szymon Bujalski, dziennikarz dla klimatu, o wpływie samorządów na klimat.
Miasta dla wszystkich
Pierwszego dnia eksperci z zagranicy mówić będą o projektowaniu miast dla wszystkich. O doświadczeniach ze swoich miast opowiedzą Erlijn Mulder, rzeczniczka miasta Utrecht w Niderlandach, Joost van Faassen, dyrektor ds. strategii w Amsterdamie oraz Joan Caba Roset, kataloński architekt i urbanista. Po panelu odbędzie się debata „Jaki klimat dla zmian zbudują młodzi” z udziałem osób z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Fundacji Można Zwariować oraz uczniów uczestniczących w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”.
Mozaika klimatyczna
Drugiego dnia Kongresu, w Politechnice Gdańskiej odbędą się m.in. warsztaty „Mozaika klimatyczna”. To gra edukacyjna dla dorosłych i młodzieży przygotowana przez specjalistów na podstawie raportów naukowych Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). W piątek odbędzie się także Wspólny Konwent Gospodarczy przy Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita. Uczestnicy omówią warunki współpracy środowiska naukowego i gospodarczego na rzecz rozwoju projektów Smart City.
Kongres Smart Metropolia ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny. Zapisy możliwe są na stronie Smart Metropolia.
Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To debata na temat współtworzenia mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin. Każdego roku kongres gromadzi kilkaset osób, które rozmawiają o aktualnych trendach metropolitalnych. Do tej pory podczas wykładów, warsztatów, prezentacji, debat i paneli dyskusyjnych, razem ze specjalistami rozmawialiśmy m.in. o smart cities, polityce społecznej, wolnym czasie, bezpieczeństwie, rozwoju miast, polityce europejskiej wobec metropolii i kryzysie klimatycznym.
Partnerzy kongresu Smart Metropolia 2022: Gdańskie Wody, Instytut Metropolitalny, Pracodawcy Pomorza, AmberExpo oraz Związek Uczelni Fahrenheita.
fot.media.gdansk.pl