Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku, pierwsza już dzisiaj
Tegoroczne „Sprzątanie Świata” przekształca się z jednorazowej akcji w cykl działań angażujących mieszkańców i podmioty w różnych miejscach Miasta, i na różne sposoby. Dziś, odbędzie się pierwsza - "wodna" odsłona zaplanowanych działań. Spotkamy się m.in. przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska, na Nowej Motławie oraz w Marinie przy ul. Żabi Kruk
Gdańsk, mając nadzieję na integrację wokół idei Czystego Miasta odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm, planuje na ten rok aż cztery odsłony akcji Sprzątanie Świata. Trzy odbędą się jeszcze przed, a jedna - po wakacjach. To efekt coraz poważniejszego zanieczyszczenia terenów publicznych, ale też większego zainteresowania mieszkańców tego typu działaniami.
– Zamierzamy zbudować efekt synergii pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli o tzw. zielonych sercach – zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Rozwińmy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działajmy dla środowiska na większą niż dotychczas skalę. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych: od nurków poprzez rodziny, uczniów aż po firmy oraz instytucje chętne do wolontariatu - zachęca.
Akcje będą też znakomitą okazją do prowadzenia edukacji ekologicznej.
Cztery odsłony Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- ODSŁONA 1 - sobota, 23 kwietnia 2022 r., w godz. 10.00-14.00
Eko-nurkowie, kajaki i sprzątanie przy zbiornikach retencyjnych
- ODSŁONA 2 - 21 maja 2022 r.
Rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż
- ODSŁONA 3 - czerwiec (akcja przez cały miesiąc)
Sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji
- ODSŁONA 4 - wrzesień
Sprzątanie zieleni - edycja szkolna
Odsłona pierwsza - "wodna"
Podczas pierwszego wiosennego wydarzenia, które odbędzie się w Światowy Dzień Ziemi - 23 kwietnia 2022 r., skupimy się na akwenach wodnych zanieczyszczonych odpadami stałymi. Chętni zejdą na wodę (kajaki – bezpłatne wypożyczenie), nad wodę (brzegi zbiorników) oraz pod wodę (Nowa Motława). Oczywiście, w tym ostatnim przypadku chodzi o wolontariuszy-nurków, którzy posiadają certyfikaty, odpowiednie umiejętnościach i sprzęt.
– Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów. Przykładowo, po co tyle zachodu z wyrzucaniem opon do rzeki, skoro można je zostawić przy altanie przed własnym blokiem? One będą przecież odebrane w ramach zbiórki odpadów gabarytowych. Pracujemy nad eliminowaniem złych a wyrabianiem dobrych nawyków - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.
fotZUT