mobile
REKLAMA

Sprawdź swoją zręczność. Turniej petanque w Parku im. Reagana w sobotę i niedzielę

W najbliższy weekend 5-6 czerwca w Parku im. Ronalda Reagana na znajdującym się tam Bulodromie rozegrany zostanie dwudniowy turniej petanque. W sobotę rywalizować będą pary, a w niedzielę odbędą się zmagania indywidualne. Udział jest bezpłatny.

Informacja prasowa
Sprawdź swoją zręczność. Turniej petanque w Parku im. Reagana w sobotę i niedzielę

Petanque to gra zręcznościowo-strategiczna pochodząca z Francji. Popularna jest szczególnie w Prowansji, ale uprawiana także w innych regionach Francji. Stamtąd dotarła do innych krajów europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na inne kontynenty (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Petanque ma oprócz wymiaru sportowego również ważny wymiar towarzyski. Kto miał okazję odwiedzić Paryż, ten z pewnością trafił na zintegrowane grupy osób grających w petanque w tamtejszych parkach. Petanque jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 35 klubów. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.

Zasady petanque są proste i - jak mówią gracze – do opanowania przez każdego w kilka chwil. Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami ( stąd inna nazwa gry bule) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co po polsku oznacza świnkę. Kule do rzutu mają średnicę od 70,5 do 80 mm i nie są lekkie. Ważą od 650 do 800 g.

Organizatorzy turnieju w Parku im. Reagana – Gdański Ośrodek Sportu oraz Klub Gdańskie Boule - od kilku lat wspólnie zapraszają na coroczne turnieje. W Gdańsku można grać w petanque m.in. na specjalnie do tego celu przygotowanym bulodromie w Parku R. Reagana (wejście B).

Do zawodów, które zostaną rozegrane 5-6 czerwca już zgłosiło się kilkadziesiąt osób, ale zapisać można się „z marszu”, nawet w dniu imprezy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Formuła turnieju jest otwarta – mogą w nim zagrać zarówno amatorzy jak i zawodnicy licencjonowani.

Harmonogram imprezy:

Sobota, 5 czerwca 2021 – turniej dubletów, zapisy od 9:00, start 10:00
Niedziela, 6 czerwca 2021 – turniej indywidualny, zapisy od 9:00, start 10:00

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda