Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Spotkanie odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności i przybyło na nie około 50 osób.
W tym tygodniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwiedził Trójmiasto. W poniedziałek spotkał się z mieszkańcami Gdyni, we wtorek zaś z mieszkańcami Gdańska. Podczas spotkań uczestnicy mieli okazję sygnalizować problemy prawne, które powstały na linii obywatel - instytucje publiczne.
Czym się zajmuje Rzecznik?
Stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, w tym realizacji zasady równego traktowania. Bada, czy na skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie nastąpiło naruszenie prawa, zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz czy nie doszło do aktów dyskryminacji. Monitoruje wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Rzecznik pracuje dla ponad 38 mln obywateli, jego zespół to niespełna 300 osób. Nie zawsze udaje się im naprawić to, co nie działa w relacjach obywateli z państwem. Ale np. w 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawami 30 tysięcy osób, informacji udzielił prawie 40 tysiącom obywateli, a sprawy dotyczące większych grup zgłosił w prawie 300 wystąpieniach do różnych ministerstw i instytucji, 500 wystąpieniach z urzędu oraz w 21 wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego.
Obecnie Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich sprawuje Adam Bodnar - prawnik, nauczyciel akademicki, wieloletni działacz na rzecz praw człowieka. Warto zaznaczyć, że Bodnar stara się jak najczęściej jeździć po kraju i spotykać się z lokalnymi społecznościami. W ten sposób ludzie mogą osobiście z nim porozmawiać i przekazać swoje problemy.
Na spotkania może przyjść każdy. Ludzie z organizacji pozarządowych opowiadają o problemach, z jakimi się borykają. Często Rzecznik może pomoc, a jeśli nie może, to i tak mówi, co warto zrobić. Ludzie dowiadują się też nawzajem o swoich problemach, łapią kontakty.
Transkrypcja ze spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który odbył się w ECS, dostępna tutaj.