Spotkania literackie w Muzeum Emigracji
Jak możemy połączyć wyobraźnię, migrację oraz przemiany społeczne i kulturowe? O tym będzie można przekonać się podczas ósmej edycji spotkań literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni. Podczas tego wydarzenia, trwającego od 1 do 3 marca, odbędą się warsztaty i dyskusje
Pisarze i poeci zawitają do Gdyni, aby porozmawiać z mieszkańcami i razem poszukać odpowiedzi na istotne, choć czasem niepozorne pytania. Wszystko to w ramach ósmej edycji spotkań literackich w Muzeum Emigracji. Tym razem dyskusja skupi się na marzeniach i tych, którzy marzą. Wydarzenie potrwa 3 dni, w trakcie których zaplanowano wiele spotkań i warsztatów. Wstęp jest wolny, ale wymagane są zapisy na zajęcia.
Wszystko rozpocznie się w piątek, 1 marca o godzinie 17:00 od premiery 9. numeru "Polskiego Przeglądu Migracyjnego". W spotkaniu "Być gdzie indziej u siebie" udział wezmą: Małgorzata Piasecka - pedagog i socjolog, profesor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Aneta Prymaka-Oniszk - reporterka i pisarka oraz Anna Wieczorkiewicz - profesor zwyczajna w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusję poprowadzi Marcin Sendecki - poeta, redaktor, autor kilkunastu książek i arkuszy poetyckich.
Tego samego dnia, o godzinie 19:00, odbędzie się dyskusja "Myśl splatając z opowieścią... O pułapkach marzycielstwa". Gościem Grzegorza Wysockiego, dziennikarza, krytyka literackiego i publicysty, będzie Marek Bieńczyk - eseista, prozaik i tłumacz.
W sobotę, 2 marca, przewidziano warsztaty czytelnicze oraz cztery spotkania literackie.
O godzinie 11:00 rozpoczną się warsztaty czytelnicze na temat powieści "Rzeczy" autorstwa Georgesa Pereca. Poprowadzi je Marcin Sendecki. Na warsztaty obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać na stronie www.bilety.polska1.pl.
O godzinie 13:00 zaplanowano spotkanie dotyczące książek "Welewetka. Jak znikają Kaszuby" autorstwa Stasi Budzisz oraz "Podwilcze" autorstwa Martyny Bundy. Rozmowę na temat "Kaszuby jako przestrzeń rzeczywista i wyobrażona" poprowadzi Grzegorz Wysocki. Wezmą w niej udział autorzy obu książek.
"Wymarzone, nawet małe M" - to tytuł wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 15:00. Będzie to spotkanie na temat książki "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u". Z autorką, Agatą Szydłowską, porozmawia dziennikarka Aleksandra Boćkowska.
O godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie "Kiedy doganiają nas dawne marzenia" - na temat książki "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce". Rozmowę z Magdą Szcześniak, autorką publikacji, poprowadzi archiwistka społeczna i pisarka - Marta Madejska.
"Dubaj v. zbiorkom. Dzisiejsi marzyciele i kultura popularna" - to spotkanie na temat książki "Mam tak samo jak ty", które zaplanowano o godzinie 19:00. Weźmie w nim udział Dorota Masłowska, a podyskutuje z nią Bogna Świątkowska - redaktorka naczelna czasopisma "Notes na 6 tygodni" poświęconego polskiej kulturze współczesnej.
W niedzielę, 3 marca, odbędą się warsztaty ruchowe i czytelnicze oraz dwa spotkania literackie.
Dzień rozpoczną warsztaty ruchowe "Czy marzy tylko umysł?", które ruszą o godzinie 11:00. Poprowadzi je tancerka, performerka, choreografka Katarzyna Pastuszak. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie: www.bilety.polska1.pl.
Następnie, o godzinie 13:00, rozpoczną się warsztaty czytelnicze "Wyobraźnia, mięsożerny kwiat?". Poprowadzi je poetka i kuratorka tegorocznej edycji spotkań literackich - Natalia Malek. Na warsztaty obowiązują zapisy na stronie: www.bilety.polska1.pl.
O godzinie 15:00 zaplanowano spotkanie "Retro-marzenia. Poezja pawilonów i poezja schronów" - na temat książek "Wielki ping-pong" oraz "Trasy przelotów". Wezmą w nim udział Dominik Bielicki, poeta i programista, oraz Michał Sobol, poeta i bibliotekarz. Rozmowę poprowadzi Anna Marchewka - literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
Cykl spotkań zakończy o godzinie 17:00 wydarzenie "Migracja, rezydencja, atrakcja. Jak wyjeżdżają i jak wracają współcześni pisarze?". To dyskusja na temat książek "Człowiek na rondzie" oraz "Po domu". Gośćmi Agnieszki Wolny-Hamkało będą pisarz i eseista Janusz Rudnicki oraz poeta i redaktor Dariusz Sośnicki.
Szczegółowe informacje na temat ósmej edycji spotkań literackich można znaleźć na stronie internetowej oraz na Facebooku Muzeum Emigracji.
fot.mat.pras.