mobile

Splendory Gedanensis przyznane. Prestiżowe nagrody dla Ireneusza Bradtke, Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, oraz Moniki Kaźmierczak

Ks. prałat Ireneusz Bradtke za rewitalizację Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, duet Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju”, i Monika Kaźmierczak - za popularyzację muzyki carillonowej - zostali laureatami tegorocznej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o.

Informacja prasowa
Splendory Gedanensis przyznane. Prestiżowe nagrody dla Ireneusza Bradtke, Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, oraz Moniki Kaźmierczak

Z powodu pandemii tegoroczna 48. edycja najstarszego i najważniejszego gdańskiego wyróżnienia kulturalnego, Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”, odbyła się w poniedziałek bez udziału publiczności. Wydarzenie od lat tradycyjnie organizowane na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże przeniesiono do znacznie skromniejszej Sali suwnicowej Klubu Żak, skąd transmitowane było online.

Po raz pierwszy wręczeniu nagród nie towarzyszyła rozbudowana oprawa artystyczna - Splendory co roku przyznawano podczas uroczystej gali, którą uświetniał koncert polskiej muzycznej gwiazdy. Ten nie odbył się - z powodu żałoby, w której znajduje się gdańska kultura po śmierci profesora Jerzego Limona, dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

- Wyjątkowa to radość, kiedy możemy uhonorować twórców i promotorów kultury, którzy czynią nasze życie piękniejszym i wartościowszym, a w świecie sławią imię Gdańska. Pogodę tego dnia mąci rosnąca liczba zachorowań i zaostrzenie rygorów sanitarnych - przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - W ostatnim roku pożegnaliśmy już zbyt wielu ludzi kultury. Wspomnę tylko kilku, nieodżałowanych: fotoreportera Macieja Kosycarza, aktora Ryszarda Ronczewskiego i Jerzego Limona, twórcę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Prezydent podkreśliła, że profesor Jerzy Limon ofiarował gdańskiej kulturze niemal całe swoje zawodowe życie i pasję, i przypomniała, że już w 1998 roku za swoje zasługi sam odbierał nagrodę Splendor Gedanensis. - Choć wtedy były już za nami pierwsze edycje Festiwalu Szekspirowskiego, to niewielu wierzyło, że kiedykolwiek uda się zrealizować największe marzenie profesora Jerzego Limona - budowę teatru szekspirowskiego w miejscu, gdzie w XVII wieku gościły angielskie trupy teatralne - wspomniała Aleksandra Dulkiewicz. - Dziś mamy nowoczesny teatr ze sceną elżbietańską i otwieranym dachem. Pewnie bardzo będzie nam brakowało ducha jego twórcy. I cześć pamięci wszystkich, których odejście w ostatnim roku poczyniło tak wielkie straty dla gdańskiej kultury.

Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2020 zostali:

  • Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke za rewitalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Zakres prac zrealizowanych od momentu objęcia przez niego funkcji proboszcza, a sfinalizowanych do końca 2020 roku, jest największy od czasów odbudowy Bazyliki po drugiej wojnie światowej. Dzięki tym działaniom bezcenny zabytek, słusznie zwany Koroną Miasta Gdańska, odzyskał należne sobie piękno. Wpłynęło to w kapitalny sposób na poprawę estetyki, wartości zabytkowych i atrakcyjności turystycznej całego zespołu urbanistycznego Głównego Miasta Gdańska. Bazylika Mariacka została ponadto przystosowana do nowych funkcji kulturalnych dzięki stworzeniu nowoczesnej multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni.

  • Dorota Karaś i Marek Sterlingow za pasjonującą i doskonale udokumentowaną „książkę Walentynowicz. Anna szuka raju”, wydaną przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” znalazła się na liście 11 najlepszych książek 2020 roku wg tygodnika Polityka, otrzymała Grand Press publiczności w kategorii „książka reporterska roku 2020”. Także wielu blogerów piszących o literaturze w swoich rocznych podsumowania odnotowało fakt wydania książki, jako jedno z ważniejszych wydarzeń ubiegło roku. Jest nie tylko rzetelnym biograficznym śledztwem, ale i wciągającą opowieścią o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

  • Monika Kaźmierczak za wirtuozerię i popularyzację muzyki carillonowej, które przyczyniły się do wpisania gdańskiej kultury carillonowej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Od 2018 roku nominalnie pełni funkcję carillonistki miejskiej. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie.

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2020 otrzymała:

Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. - za udostępnienie terenów postoczniowych i wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez młodych artystów w WL4Mleczny Piotr czy CUMY - inicjatywę młodych projektantów i rzemieślników. Ta przychylność dla artystów wszystkich dziedzin daje im możliwość zaistnienia na dawnych Halach Stoczni oraz na jej terenie.

Fot. gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda