mobile

Spędź Noc Muzeów w Sopocie

Nocne spotkania ze sztuką z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. W sobotę, 14 maja, sopockie instytucje kultury po raz kolejny otworzą swoje drzwi dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Zwiedzanie i udział w przygotowanych wydarzeniach będzie możliwe od godziny 19.00 do późnych godzin nocnych. Zapraszają Muzeum Sopotu, Goyki 3 Art Inkubator, Państwowa Galeria Sztuki i Grodzisko.

Informacja prasowa
Spędź Noc Muzeów w Sopocie

Muzeum Sopotu przygotowało na tegoroczną Noc Muzeów wyjątkowy program wydarzeń, w którym coś dla siebie znajdą i dorośli i dzieci. Początek o godz. 19.00. W godz. 19.00-20.00 będzie można wziąć udział w spotkaniu promocyjnym katalogu „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego”.

Wilhelm Lippke (1869-1933), pochodzący z Królewca budowniczy i niezwykle zręczny przedsiębiorca budowlany zrealizował lub współpracował przy budowach i przebudowach ponad 100 budynków na terenie Sopotu. Jego aktywność zawodowa przypadała na lata 1896-1912, czyli okres największego boomu architektonicznego w kurorcie. Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.

Równocześnie, od 19.15 do 21.15 Muzeum Sopotu przygotowało twórcze warsztaty edukacyjne dla najmłodszych i całych rodzin „W oczach się troi”, które odbędą się w ogrodzie Muzeum. Łacińskie słowo „multiplicatio” oznacza mnożenie. Podczas spotkania zaprojektujemy unikatowy obraz z  powtarzających się elementów ze świata flory i fauny. 

W godz. 19.00-23.00 czynny będzie kącik plastyczny dla dzieci. Czekają kolorowanki inspirowane wzornictwem „Sopotplastu”, a także zabawa w samodzielne projektowanie toreb i torebek. Możecie również pobawić się w bycie artystami i stworzyć swoje własne dizajnerskie wyroby galanteryjne.

O godzinie 20.20 (do godz. 21.00) rozpocznie się rodzinne oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” w języku polskim i ukraińskim

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.

W godzinach 22.50-23.40 Muzeum proponuje oprowadzanie po wystawie czasowej „Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych Sopotplast w języku  polskim

Torby podróżne i plażowe, damskie torebki, plastikowe kapturki chroniące Paniom włosy przed wilgocią nadmorskiego klimatu; siateczki z postaciami z kreskówek i wizerunkami świętego Mikołaja, które jeszcze wiele osób pamięta ze swojego dzieciństwa i młodości, a ponadto, archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz wspomnienia dawnych pracowników Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast”. Te wyjątkowego eksponaty będzie można podziwiać zwiedzając nową wystawę czasową Muzeum Sopotu.

Ponadto, przez całą Noc Muzeów będzie można wziąć udział w zabawie „Detektyw w Muzeum”. Zagadki i rebusy pozwolą małym śledczym poznać ukryte tajemnice na ekspozycji wnętrz. Karty pracy dostępne będą w języku polskim i ukraińskim. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.


Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na Noc Muzeów od godziny 19.00 do 01.00.

Zespół Goyki 3 przygotował zwiedzanie w ciemnościach, a także słuchowisko wybranych fragmentów książki Alberto Manguel’a, „Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień”. Alberto Manguel – kiedyś lektor niewidomego Borgesa, dziś jeden z najsłynniejszych bibliofilów świata, przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu – i musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Pakując książki, których być może nigdy już nie zobaczy, a na pewno nie w takiej samej jak dotychczas konfiguracji, Manguel medytuje nad materialnym wymiarem literatury, przemijaniem i utratą. „Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień” to erudycyjny popis wytrawnego stylisty, któremu kroku w polszczyźnie dotrzymuje Michał Tabaczyński.

Podczas remontu zabytkowej willi będącej siedzibą sopockiego Art Inkubatora przywrócono oryginalne elementy wnętrza i architektury. Z wieży można podziwiać panoramę Sopotu, w Muzeum Miejsca można poznać historię willi i zabytkowego zespołu willowo-parkowego, a także posłuchać wspomnień zebranych w Archiwum Społecznym. W czasie Nocy Muzeów zwiedzanie będzie możliwe od godziny 19.00, w grupach 10 osobowych co godzina. Zapisy na evenea. Koszt biletu to 1 zł. Prosimy o opłacenie biletu bezpośrednio przed zwiedzaniem, po okazaniu potwierdzenia rezerwacji. Więcej informacji na stronie Goyki 3 Art Inkubator.
O godzinie 20.00 oprowadzanie w języku ukraińskim, o 21.00 oprowadzanie w języku angielskim.

Wejście na Wieżę widokową i do Muzeum Miejsca z przyczyn związanych z zabytkową konstrukcją budynku nie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie rozpocznie Noc Muzeów o godz. 19.00, a zakończy o północy.
W programie od godziny 19.00 oprowadzanie po wystawie Henryka Cześnika „Wotywy motywne i inne historie”, poprowadzi autor prac. Wystawa mieści się na I piętrze. O godzinie 20.00 –  Sopockie wspomnienia Macieja Szemelowskiego. Prowadzą: Maciej Szemelowski, Wojciech Fułek. Miejsce: sala wystawowa, II piętro

O godzinie 22.00 Oprowadzanie po wystawie prac Teresy Tyszkiewicz „Uśmiech Meduzy”. Oprowadzać będzie Przemysław ChodańMiejsce: sala wystawowa, parter.
Od godziny 19.30-21.00 odbywać się będą Warsztaty malarskie dla dzieci (12+) i dorosłych, które poprowadzi Justyna Aksinowicz. Sala: hol, 1 piętro.
Od 20.00 do 21.30 Warsztaty malowania akwarelami dla dzieci (6+) i dorosłych poprowadzi: Julia Arbuzova. Miejsce: biblioteka, 1 piętro.

Natomiast od 19.00 do 22.00 w holach PGS funkcjonować będą Otwarte stacje plastyczne. Galeria zaprasza wszystkie dzieci do niczym nieograniczonych działań plastycznych! W holach galerii znajdą się materiały plastyczne, które w czasie wizyty w Galerii można będzie zabrać ze sobą do dowolnej sali wystawowej. Tam, zainspirowane prezentowanymi pracami, dzieci będą mogły wykonać własne dzieła sztuki.

Wejście bezpłatne. Uczestnicy proszeni są o pobieranie bezpłatnych wejściówek w kasie PGS.

Skansen Archeologoiczny Grodzisko

Grodzisko zaprasza w czasie Nocy Muzeów od godziny 18.00 do 23.00. Na początek przygotowano atrakcje dla dzieci, a im bliżej północy, tym bardziej zainteresowani będą dorośli. W skansenie archeologicznym ożyje historia wczesnego średniowiecza – za sprawą warsztatów, pokazów i inscenizacji. Dodatkowo mistrzowie i mistrzynie sztuki przetrwania będą mogli spróbować swoich sił w osadzie z epoki kamienia.

18:00 | Otwarcie wystawy „Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci”

18:30–19:00 | Opowiem Ci bajkę… o dawnym życiu Słowian

18:30–20:00 | Warsztaty i pokazy w osadzie z epoki kamienia

20:00–20:30 | Opowiem Ci bajkę… o dawnym życiu Słowian

20:00–22:00 | Opowieści i pokazy przy piecu garncarskim

20:00–22:00 | Opowieści i pokazy w grodowej kuźni

22:00 | Inscenizacja historyczna podań słowiańskich

23:00 | Zakończenie Nocy Muzeów

Wstęp wolny.

Fot. materiały PGS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda