Sopot wnioskuje o lepszą ochronę lasu
Przedstawiciele Miasta Sopotu wzięl udział w posiedzeniu Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Oliwsko-Darżlubskie”. Przedmiotem konsultacji był przygotowany wcześniej program gospodarczo-ochronny tego kompleksu leśnego. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Wejherowo.
W ramach konsultacji przedstawiciele Sopotu złożyli swoje uwagi, a także wniosek o dopisanie do programu ochrony lasu dodatkowych punktów.
– W Sopocie las traktujemy jak narodowe dobro. To zielone płuca naszego miasta i Trójmiasta, a przy okazji jedno z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców. Dlatego jesteśmy przeciwko jego nadmiernej eksploatacji i wykorzystywaniu do celów gospodarczych. Cieszmy się naszym lasem i zostawmy go również przyszłym pokoleniom – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Przedstawiciele Miasta Sopotu postulowali na posiedzeniu radykalne ograniczenie funkcji gospodarczej, skoncentrowanej na pozyskiwaniu drewna, a także wprowadzenie do zapisów omawianego programu dodatkowych punktów dotyczących ochrony lasu, m.in. zwiększenia obszarów objętych rezerwatem przyrody, drzewostany referencyjne czy lasy uzdrowiskowe.
Stanowisko Gminy Miasta Sopotu w sprawie „Jednolitego programu gospodarczo-ochronnego dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Oliwsko-Darżlubskie”:
Jednolity program gospodarczo-ochronny dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Oliwsko-Darżlubskie koncentruje się na opisie obecnego stanu w zakresie warunków przyrodniczych, form ochrony przyrody, walorów kulturowych, turystyki i edukacji. Praktycznie pozbawiany jest jakichkolwiek elementów programowych i to zarówno gospodarczych jak i ochronnych. Dlatego postulujemy o wpisanie do programu ochrony następujących elementów:
Generalną zasadą na obszarze LKP powinien być zdecydowany priorytet funkcji przyrodniczej oraz społecznej lasu przy radykalnie ograniczonej funkcji gospodarczej. Pozyskanie drewna powinno być maksymalnie ograniczone i wynikać tylko z potrzeb bezpieczeństwa użytkowników lasu.
- Wiek rębności poszczególnych gatunków drzew, który w znacznym stopniu określa skalę wycinki drzewostanu powinien być znacząco podniesiony. Dla sosny i buka z 120 lat na 160 lat, dla dębu z 160 lat na 200 lat.
- We wszystkich cięciach rębnych należy pozostawiać fragmenty (kępy) starego drzewostanu stanowiących 10- 15% powierzchni terenu, tak aby umożliwić dalsze starzenie się drzew i rozwój w nich mikrosiedlisk, a docelowo po śmierci tych drzew zwiększać ilość martwego drewna wielkowymiarowego.
- Podczas wszystkich cięć pozostawiać wszystkie rodzaje drzew biocenotycznych
- Rozwijać sieci drzewostanów referencyjnych, aż do objęcia tą siecią lub granicami rezerwatów przyrody co najmniej 10 % areału żyznych i kwaśnych buczyn oraz kwaśnych dąbrów w TPK, tak by mogły rozwijać się naturalnie aż do terminalnej fazy rozwojowej, naturalnego rozpadu i odnowienia. Ponieważ najlepszą gwarancją utrzymania drzewostanów referencyjnych są wymogi wynikające z otrzymania certyfikatu FSC postulujemy, aby nadal certyfikować lasy Nadleśnictwa Gdańsk w tym systemie.
- Nowe regulacje prawne wprowadzone przez Lasy Państwowe od 1 września 2022 roku wprowadzają w życie nowe pojęcie: lasy o zwiększonej funkcji społecznej. Zasadne jest, aby ten status otrzymały wszystkie lasy położone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Zaś cały kompleks południowy TPK (lasy gdańsko-sopockie) powinny zostać zaliczone do tzw. strefy intensywnego oddziaływania społecznego.
- Rozwijać sieć rezerwatów przyrody na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z uwagi na lokalizację, dla Miasta Sopotu najistotniejsze jest utworzenie rezerwatu „Lasy Sopockie” położonego w większości na terenie miasta Sopotu.
- Do gospodarstwa specjalnego (obszar ograniczenia bądź zaniechania funkcji produkcyjnych/pozyskanie drewna) należy zaliczyć: rezerwaty przyrody, projektowane rezerwaty przyrody, drzewostany referencyjne, lasy uzdrowiskowe (Uzdrowisko Sopot) po ich wydzieleniu.
- Zwiększyć w uzasadnianych przypadkach (np. dojazd do ogródków działkowych) dostępność dróg leśnych dla ruchu kołowego.
Fot. materiały prasowe/sopot.pl