Sopot: ulica 23 Marca zmieni nazwę…
...na 23 Marca! Tak – to nie jest żart. Nazwa ulicy w końcu się nie zmieniła, ale inne jest uzasadnienie daty. Sopoccy radni przychylili się do wniosku mieszkańców.
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 744), obowiązujące nazwy nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Dotychczasowy 24 marca upamiętniał wyzwolenie Sopotu przez Armię Czerwoną spod władzy niemieckiej. Radni PiS pragnęli, aby ulica zmieniła nazwę na Rotmistrza Pileckiego. Tym planom sprzeciwili się mieszkańcy. Pod petycją wnioskującą o zachowanie nazwy, a zmianę uzasadnienia podpisało się 300 osób. Reasumując: ulica nazwę zachowa, ale nie data nie będzie się odnosiła do 1945 roku, a do Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zagościł w polskich kalendarzach, dzięki dużemu wsparciu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 12 marca 2007 r. parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklarację poparło 324 posłów - nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. podjął przez aklamację Sejm RP. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest już od 2007 roku zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech.