Sopot reguluje zasady dotyczące hulajnóg
Wypracowane pod koniec ubiegłego roku porozumienie, zostało zawarte z większością operatorów hulajnóg w Sopocie: firmami Quick, Bolt i Lime. Kolejne, z firmą Tier, rozpoczynającą działalność w mieście, jest w trakcie procedury podpisywania. Porozumienie poprawi bezpieczeństwo na sopockich ulicach i ścieżkach rowerowych. Hulajnogi pojadą wolniej w niektórych rejonach miasta i będą parkowane w wyznaczonych miejscach.
Zgodnie z treścią porozumienia miasto, na podstawie rekomendacji operatorów, wyznacza miejsca do parkowania hulajnóg. Już w grudniu 2020 r. zostało utworzonych 25 takich miejsc, kolejne będą tworzone. Hulajnogi można również parkować przy ogólnodostępnych stojakach rowerowych. Operatorzy zobowiązali się do ograniczenia prędkości ruchu pojazdów do 12 km/h w centrum miasta oraz w części nadmorskiej. Ponadto ciąg ul. Bohaterów Monte Cassino jest wyłączony z parkowania hulajnóg, a operatorzy będą przestawiać źle zaparkowane pojazdy w ciągu 2 godzin od otrzymania zgłoszenia o niewłaściwym parkowaniu. Porozumienie reguluje także mniej istotne dla użytkowników kwestie, jak dzielenie się statystykami podróży, co pozwoli na lepsze planowanie infrastruktury w mieście, oraz informowanie użytkowników o zasadach bezpiecznego poruszania się hulajnogą na drodze.
– Każdego nowego operatora, który chce wejść do Sopotu, zapraszamy do zawarcia takiego porozumienia – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Widać, że podejście operatorów do tego biznesu się zmienia. Po początkowym oporze, teraz chętnie nawiązują współpracę z samorządami, widząc w tym realne korzyści. Bo brak przepisów i zasad, regulujących ruch hulajnóg nie jest z korzyścią ani dla firm ani dla miast. Co ważne, niemal identyczne porozumienia zaczęły podpisywać Gdańsk i Gdynia, dzięki czemu na obszarze całego Trójmiasta obowiązują podobne zasady – dodaje wiceprezydent Skwierawski.
Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą:
- Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami osoba kierująca hulajnogą elektryczną jest pieszym (trwają prace legislacyjne nad zmianą tej zasady).
- Hulajnoga elektryczna jest pojazdem mało stabilnym – należy zachować ostrożność przy skręcaniu oraz jeździe po nierównym terenie.
- Pamiętaj, że osoba idąca chodnikiem może się Ciebie nie spodziewać.
- Parkuj pojazd tak, by nikomu nie zawadzał, najlepiej przy stojakach rowerowych – a jeśli tych nie ma w pobliżu na brzegu chodnika. Zachowaj co najmniej 1,5m przejścia dla pieszych. Pomyśl o niedowidzących.
- Widząc leżącą hulajnogę podnieś ją – ktoś może się o nią przewrócić.
- Stosuj się do ograniczeń prędkości na alejce nadmorskiej.
Fot. Pixabay