Sopot podpisał porozumienie z Lasami Państwowymi. Nadleśnictwo Gdańsk usunie szlaban na ul. Reja
Nadleśnictwo Gdańsk zlikwiduje szlaban, który od stycznia br. blokował dojazd do Rodzinnych Ogrodów Działkowych przy ulicy Reja w Sopocie. Dzięki porozumieniu odnowione zostaną także leśne trasy rekreacyjne.
Usunięcie szlabanu to jeden z elementów porozumienia podpisanego w poniedziałek, 28 czerwca br., pomiędzy Gminą Miasta Sopotu, a Nadleśnictwem Gdańsk. Celem porozumienia jest wyrażona przez obie strony wola uregulowania stanu prawnego dojazdu do ogródków działkowych położonych przy leśnym odcinku ul. Reja. Trwający od kilku miesięcy impas w rozmowach między Gminą Miasta Sopotu i Nadleśnictwem Gdańsk został przełamany. Porozumienie osiągnięto m.in. dzięki zaangażowaniu radnego Pawła Petkowskiego i wiceprezydenta Marcina Skwierawskiego.
– Kończymy ten nikomu niepotrzebny konflikt – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, prowadzący rozmowy z Nadleśnictwem Gdańsk. – Proces negocjacji był długi, ale zawsze najważniejsze było dla nas dobro mieszkańców. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w rozwiązanie tego problemu. Niebawem zajmiemy się określeniem zasad ruchu na Reja, tak by wszyscy użytkownicy, zwłaszcza piesi i rowerzyści, czuli się tam bezpiecznie.
– Dzisiejsze porozumienie to przede wszystkim sukces dwóch stron. Mam satysfakcję, że potrafiliśmy się zbliżyć i ten sukces dla dobra miasta i mieszkańców osiągnąć.– mówił Paweł Petkowski, sopocki radny, który pośredniczył w rozmowach między Miastem i Nadleśnictwem.
– Bardzo się cieszę z osiągniętego porozumienia – mówił Piotr Bagiński, przewodniczący Rady Miasta Sopotu. – Las jest naszym wielkim dobrem o które musimy dbać. Chcielibyśmy, by nie traktować go „gospodarczo”, ale mieć na uwadze to, że jest naszą przyszłością, naszym powietrzem, częścią naszego uzdrowiska.
– Ten konflikt nie był nikomu potrzebny, ani Nadleśnictwu, ani Miastu. Cieszę się, że udało się go zażegnać – powiedział nadleśniczy Janusz Mikoś, dodając, że podejście do użytkowania lasów wokół miast zmienia się w Lasach Państwowych. – Dyrektor Generalny LP powołał ostatnio zespół, który podejmie działania w kierunku modyfikowania sposobów gospodarowania lasami. Zostałem również do tego zespołu powołany i myślę, że do końca roku opracowane zostaną zasady gospodarowania bardziej akceptowalne społecznie.
– Po wielu miesiącach negocjacji, które rozpoczął wiceprezydent Skwierawski i w które włączył się radny Paweł Petkowski, udało się dojść do tego porozumienia. Cieszę się, że środki finansowe, które przekażemy za tę dzierżawę wrócą do mieszkańców poprzez inwestycje, które zaproponował Nadleśniczy – mówił podczas podpisania Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bardzo dobrą wiadomością jest również ta o powołaniu zespołu w Lasach Państwowych, który opracuje nowe zasady gospodarowania lasami wokół miast, co mam nadzieję między innymi ograniczy wycinkę tych lasów.
W ramach podpisanego porozumienia Nadleśnictwo Gdańsk zobowiązało się do nieodpłatnego przekazania fragmentu drogi Reja na rzecz Gminy Miasta Sopotu. Do czasu przekazania Gmina będzie ten odcinek dzierżawić. Kwota czynszu dzierżawnego wyniesie 36 023,22 zł netto. Do końca 2021 roku Gmina zapłaci za dzierżawę 18 tys. zł. Całą kwotę pochodzącą z dzierżawy Nadleśnictwo Gdańsk przeznaczy na modernizację infrastruktury i zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych wykorzystywanych przez mieszkańców Sopotu. W roku 2021 będzie to modernizacja wiat na „Wielkiej Gwieździe” i przy ul. Reja w drodze na „Małą Gwiazdę”.
Pilną kwestią do uregulowania pozostają zasady ruchu drogowego na drodze Reja. Zostaną one ustalone pomiędzy Gminą Miasta Sopotu, Nadleśnictwem Gdańsk i przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Mickiewicza i im. Wybickiego.
Miasto Sopot i Nadleśnictwo porozumiały się także w kwestii zakresu technicznego projektu leśnych tras rekreacyjnych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
– To druga dobra wiadomość. Dzięki porozumieniu uda się także wykorzystać środki unijne na remont drogi Reja – skomentował wiceprezydent Marcin Skwierawski.
Ideą projektu jest odświeżenie leśnych szlaków turystycznych i przekierowanie na nie ruchu turystycznego, a co za tym idzie lepsza ochrona lasu. W ramach projektu planowane jest odnowienie niemal 10 kilometrów leśnych dróg.
Fot. Karolina Misztal/UMS