Sopot mówi STOP i włącza się w kampanię przeciw cyberprzemocy
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie z partnerami z Bułgarii, Holandii, Portugalii, Rumunii i Włoch bierze udział w międzynarodowym projekcie „TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży” realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+).
XX i XXI wiek to świat dużych zmian. Postęp cywilizacyjny to szybki rozwój nowoczesnych technologii. To nie tylko niezliczone korzyści, ale też wiele pułapek i niebezpieczeństw. Coraz częściej mówimy o przemocy w sieci. Cyberprzemoc to agresywne zachowania w przestrzeni cyfrowej, najczęściej przybierające postać słowną poprzez komentowanie, memy, wideo.
Zwiększona częstotliwość występowania tego typu problemu zarówno w szkole, w rodzinie i w społeczeństwie determinuje zwiększoną uwagę i działania do wypracowania metod, które mają za zadanie informować, zapobiegać i minimalizować zjawisko hejtu. Cyfryzacja to narzędzie, które w nieodpowiednich rękach może stać się zagrożeniem. Widać potrzebę wprowadzenia praktyk z zakresu komunikacji bez przemocy. Apelują o to zarówno nauczyciele, rodzice, jak i sami uczniowie. Tym bardziej, że zjawisko to nabiera rozpędu w środowisku wirtualnym.
Pod koniec października odbyły się warsztaty zrealizowane przy współpracy Stowarzyszenia WAGA, poprowadzone przez Fundację „Dbam o mój zasięg”. To część kampanii w Sopocie, która równolegle realizowana jest w pozostałych krajach partnerskich. W warsztatach wzięło udział ponad 190 uczniów z 7 sopockich szkół. Młodzież dyskutowała na tematy związane z bezpieczeństwem i etycznym zachowaniem w Internecie. Młodzież poruszała istotne dla niej zagadnienia, z którymi spotyka się na co dzień, a które powiązane są z cyberprzestrzenią.
10 listopada zorganizowany został finał kampanii. Gościło na nim ponad 200 uczniów i 15 nauczycieli z trzech sopockich szkół. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach dla dorosłych z budowania zdrowej pewności siebie i poczucia własnej wartości młodzieży, przeprowadzonych przez FamilyLab Polska. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z alternatywnych form spędzania czasu poza siecią: rapu, tworzenia graffiti, didżejki czy breakdance.
Warsztaty poprowadzili:
- Damian Chmielix (DJ Chmielix) – wielokrotny mistrz kraju, Europy i świata w DMC, KWC i IDA,
- Marek Looney Rybowski – współzałożyciel pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti,
- Michał Kaczorowski (Kaczorex) – zwycięzca telewizyjnego programu „Go to dance – tylko taniec”,
- Przemek Szymański (Obywatel MC) – znany trójmiejski raper.
Po oficjalnej części odbył się koncert Obywatela MC, który jest obecnie w trasie koncertowej po Polsce. Projekt „Witaj w domu” zawitał na „Przystanku Sopot”. Młodzież wzięła udział w koncercie razem z Obywatelem MC prezentując rezultaty warsztatów z rapu na scenie.
To nie koniec działań TABASCO. Zapraszamy do śledzenia strony CKU Sopot, na której można znaleźć więcej informacji.
Zespół projektów międzynarodowych w CKU Sopot: Sylwia Kurszewska, Sandra Goetz-Grabowska, ckusopot.projekty@gmail.com.
fot materiały CKU