mobile

Sopot chce odbudować Świątynię Kollatha

20 lat po pierwszych zapowiedziach pojawia się szansa na odtworzenie świątyni Kollatha w Sopocie. Jest dwóch wykonawców chętnych rozpocząć prace koncepcyjne nad tą inwestycją.

Informacja prasowa
Sopot chce odbudować Świątynię Kollatha

Świątynia Kollatha, zwana też Świątynią Dobrego Burmistrza, to niewielka altana rekreacyjna na planie okręgu z siedmioma kolumnami z drewna dębowego. Wzniesiono ją w 1908 roku przy potoku Swelina w parku Północnym, na granicy Sopotu i Gdyni, dla upamiętnienia Johannesa Kollatha, burmistrza Sopotu w latach 1905-1908. Na jednej z kolumn znajdował się napis w języku niemieckim „Ku pamięci Johannesa Kollatha od jego przyjaciela Edwarda Herbsta”.

Obiekt pełnił podwójną funkcję. Służył jako ogólnodostępna altana rekreacyjna, wewnątrz której każdy mógł usiąść i jako pomnik upamiętniający Jana Kollatha, który był uznawany za bardzo dobrego burmistrza Sopotu.

Drewniana altana była miejscem spotkań i wypoczynku. W latach 50. została podpalona i musiała zostać rozebrana. Pierwotnie altana stała na granitowym cokole. Dach był wykonany z miedzi lub obity miedzianą blachą i opierał się przede wszystkim na środkowej kolumnie.

Do przetargu na odtworzenie obiektu stanęły dwie firmy: Jarosław Kwiatkowski Projektowanie z ceną ofertową na poziomie 30 tys. zł brutto i Gzowski Architekci (cena ofertowa 47 970 zł brutto).

Gmina Miasta Sopot, w imieniu której występuje ZDiZ oczekuje, że w Dokumentacji Projektowej znajdą się:

  • Wizualizacja projektu do celów promocji i informacji prasowej,

  • Inwentaryzacja stanu istniejącego terenu objętego przedmiotem zamówienia,

  • Projekt Budowlany, projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny,

  • Inwentaryzacja i gospodarka zielenią na działkach objętych przedmiotem zamówienia,

  • Projekt Wykonawczy zawierający szczegółowe rysunki wykonawcze,

  • Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych,

  • Przedmiar Robót,

  • Kosztorys Inwestorski,

  • Pełnienie Nadzoru Autorskiego nad robotami budowlanymi.

W ramach realizacji zamówienia, wykonawca powinien dokonać uzgodnień m.in. z Konserwatorem Zabytków Miasta Sopotu, które dotyczyć będą pozwolenia na roboty budowlane oraz ewentualnej decyzji o wycince.

Według założeń Biura Konserwatora Zabytków, altana ma mieć drewniany dach pokryty miedzianą, patynowaną blachą. Kolumny powinny być wykonane z drewna dębowego z miedzianą obejmą u dołu. Altana ma stanąć na istniejącym od 2012 roku cokole. Rekomendowany jest brak barierek oraz drewniane siedziska. Na środkowej kolumnie ma zostać odtworzony napis oryginalny napis w języku niemieckim wraz z tłumaczeniem na język polski. Wszystkie elementy mają zostać zabezpieczone przed pożarem specjalną powłoką.

To już trzecia próba odbudowy Świątyni Kollatha. W 2001 roku zapowiadano inwestycję na stulecie miasta. Po raz drugi pomysł pojawił się w 2008 roku. Odtworzenie altany znalazło się wówczas w projekcie rewitalizacji parku Północnego i Południowego. Może tym razem uda się przywrócić Sopotowi ten historyczny obiekt.

Źródło: esopot.pl, fot. Muzeum Sopotu


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda