Sopot chce odbudować Świątynię Kollatha
20 lat po pierwszych zapowiedziach pojawia się szansa na odtworzenie świątyni Kollatha w Sopocie. Jest dwóch wykonawców chętnych rozpocząć prace koncepcyjne nad tą inwestycją.
Świątynia Kollatha, zwana też Świątynią Dobrego Burmistrza, to niewielka altana rekreacyjna na planie okręgu z siedmioma kolumnami z drewna dębowego. Wzniesiono ją w 1908 roku przy potoku Swelina w parku Północnym, na granicy Sopotu i Gdyni, dla upamiętnienia Johannesa Kollatha, burmistrza Sopotu w latach 1905-1908. Na jednej z kolumn znajdował się napis w języku niemieckim „Ku pamięci Johannesa Kollatha od jego przyjaciela Edwarda Herbsta”.
Obiekt pełnił podwójną funkcję. Służył jako ogólnodostępna altana rekreacyjna, wewnątrz której każdy mógł usiąść i jako pomnik upamiętniający Jana Kollatha, który był uznawany za bardzo dobrego burmistrza Sopotu.
Drewniana altana była miejscem spotkań i wypoczynku. W latach 50. została podpalona i musiała zostać rozebrana. Pierwotnie altana stała na granitowym cokole. Dach był wykonany z miedzi lub obity miedzianą blachą i opierał się przede wszystkim na środkowej kolumnie.
Do przetargu na odtworzenie obiektu stanęły dwie firmy: Jarosław Kwiatkowski Projektowanie z ceną ofertową na poziomie 30 tys. zł brutto i Gzowski Architekci (cena ofertowa 47 970 zł brutto).
Gmina Miasta Sopot, w imieniu której występuje ZDiZ oczekuje, że w Dokumentacji Projektowej znajdą się:
-
Wizualizacja projektu do celów promocji i informacji prasowej,
-
Inwentaryzacja stanu istniejącego terenu objętego przedmiotem zamówienia,
-
Projekt Budowlany, projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny,
-
Inwentaryzacja i gospodarka zielenią na działkach objętych przedmiotem zamówienia,
-
Projekt Wykonawczy zawierający szczegółowe rysunki wykonawcze,
-
Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych,
-
Przedmiar Robót,
-
Kosztorys Inwestorski,
-
Pełnienie Nadzoru Autorskiego nad robotami budowlanymi.
W ramach realizacji zamówienia, wykonawca powinien dokonać uzgodnień m.in. z Konserwatorem Zabytków Miasta Sopotu, które dotyczyć będą pozwolenia na roboty budowlane oraz ewentualnej decyzji o wycince.
Według założeń Biura Konserwatora Zabytków, altana ma mieć drewniany dach pokryty miedzianą, patynowaną blachą. Kolumny powinny być wykonane z drewna dębowego z miedzianą obejmą u dołu. Altana ma stanąć na istniejącym od 2012 roku cokole. Rekomendowany jest brak barierek oraz drewniane siedziska. Na środkowej kolumnie ma zostać odtworzony napis oryginalny napis w języku niemieckim wraz z tłumaczeniem na język polski. Wszystkie elementy mają zostać zabezpieczone przed pożarem specjalną powłoką.
To już trzecia próba odbudowy Świątyni Kollatha. W 2001 roku zapowiadano inwestycję na stulecie miasta. Po raz drugi pomysł pojawił się w 2008 roku. Odtworzenie altany znalazło się wówczas w projekcie rewitalizacji parku Północnego i Południowego. Może tym razem uda się przywrócić Sopotowi ten historyczny obiekt.
Źródło: esopot.pl, fot. Muzeum Sopotu