mobile

Sopockie instytucje kultury ponownie zapraszają do siebie już od 6 maja

Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu i Miejska Biblioteka Publiczna od środy, 6 maja, otwierają się dla odwiedzających. Będą działać w ograniczonym zakresie, przy zachowaniu wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa w czasie epidemii. 

inf. prasowa
Sopockie instytucje kultury ponownie zapraszają do siebie już od 6 maja

– Od początku epidemii podkreślamy, że priorytetem jest bezpieczeństwo w każdym obszarze miasta. Otwieramy tylko te instytucje, które są w stanie zapewnić je odwiedzającym i dysponują odpowiednimi przestrzeniami – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Po raz kolejny prezydent podkreślił, że nie będzie ograniczeń w finansowaniu kultury i przypomniał o możliwościach wsparcia, które miasto przygotowało dla lokalnych artystów. 

W dzisiejszym briefingu prasowym udział wzięli, obok prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, przedstawiciele sopockich instytucji kultury: Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki, Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu i Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Jak działać będą instytucje kultury w Sopocie:

Muzeum Sopotu zaprasza do swojej siedziby na wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Wystawa będzie prezentowana do 30 sierpnia. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sopotu jest próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na  historię przedwojennych lóż masońskich działających w kurorcie. Oficjalnym partnerem wystawy „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie” jest loża Wielki Wschód Polski.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby zwiedzających Muzeum zaplanowało także wystawy plenerowe, realizowane w przestrzeni miejskiej. Na nośnikach zewnętrznych pokazane zostaną wybrane wątki wystawy „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie” oraz oparta na projekcie „Sopocianie” wystawa poświęcona mieszkańcom Kamiennego Potoku. Planowana jest również wystawa poświęcona modzie plażowej.

Cieszące się dużym zainteresowaniem spacery historyczne w tym sezonie, z uwagi na epidemię, odbędą się w formie wirtualnych oprowadzeń po kurorcie. Mapki z trasami już można pobrać na stronie instytucji, w zakładce edukacja.

Muzeum dostosowało się do wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać 5 osób, z zachowaniem wytycznych dotyczących dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, postanowiliśmy zwiększyć ilość wystaw plenerowych. Pozostała działalność instytucji (spotkania, wykłady, spacery) będzie miała miejsce online – informowała na brefingu dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek.

Co ważne: jednocześnie w budynku muzeum może przebywać 5 osób.

 

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów”. Ekspozycja będzie czynna do 16 sierpnia (wtorek – niedziela, w godzinach 11.00-19.00). W kolekcji prace m.in.: Ksawerego Dunikowskiego, Erno Erba, Marcelego Harasimowicza, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Andrzeja Pronaszko, Bruno Schulza, Eustachego Wasilkowskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego oraz Zofii Alibnowskiej i wielu innych. Prace pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii im B.G. Woźnickiego oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Założeniem wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” jest zestawienie prac Schulza z twórczością innych artystów w kontekście kierunków artystycznych pojawiających się w latach 20 i 30. XX wieku.

Na wystawie znajdują się trzy prace Brunona Schulza pochodzące z kolekcji lwowskiej: „Autoportret” wykonany przez artystę na początku lat 20., „Spotkanie. Dwie kobiety. Bruno Schulz i Stanisław Weingarten” oraz „Scena fantastyczna”  Ponadto na sopockiej ekspozycji pokazywane są freski Schulza ze zbiorów Muzeum Ziemi Drohobyckiej.

Galeria pokaże także wystawę „Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek”.
Wystawa będzie czynna do 9 sierpnia (wtorek-niedziela w godz. 11.00-19.00)

Jan Lebenstein (1930–1999) zajmuje szczególne miejsce w polskiej sztuce drugiej połowy XX wieku. Jest twórcą rozpoznawalnym, wręcz podręcznikowym, choć równocześnie osobnym, niezwiązanym z żadnym konkretnym ugrupowaniem artystycznym. Wystawa prezentuje prace z czterech kolekcji prywatnych: Wojciecha Fibaka, Bogdana Jakubowskiego, Urszuli i Piotra Hofmanów oraz Marii i Marka Pileckich. Dobór prac koncentrował się na dwóch obszarach twórczości Lebensteina. Na wystawie znajdą się sztandarowe, monumentalne prace malarskie, między innymi z najbardziej chyba cenionego cyklu „Figur osiowych”. Drugi obszar wystawy koncentruje się na pracach na papierze. Rysunki na kartkach notatników powstające w zaciszu pracowni, bardziej swobodne i intymne, znajdują się na antypodach monumentalnego malarstwa olejnego.

Od 8 maja do 9 sierpnia czynna również będzie wystawa „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach”. „Urządzone. Zrealizowane” to wystawa, na której zestawiono ze sobą prace uznanych klasyków polskiej sztuki. Zobaczymy prace Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Marka Piaseckiego, Mikołaja Smoczyńskiego. Wystawie towarzyszy katalog „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach” zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. Publikacja zawiera eseje autorstwa profesor Marii Poprzęckiej „Urządzone? Zrealizowane?” oraz kuratorki wystawy Julity Delugi „Utajone życie przedmiotów”. W katalogu, w części albumowej, zawarty jest obszerny materiał fotograficzny. Ponadto wydawnictwo zawiera szczegółowy spis prac wraz z miniaturowymi zdjęciami wszystkich obiektów prezentowanych na wystawie.

Od samego początku myśleliśmy o tym, kiedy będzie można ponownie otworzyć galerię -  mówił Zbigniew Buski, dyrektor PGS - Niestety, nie odbyły się dwa wernisaże. Mieliśmy ponad 50 dni na przygotowanie do tego momentu i jestem przekonany, że jesteśmy gotowi na ponowne otwarcie galerii. Regulamin będzie udostępniony zwiedzającym, przy wejściu każdy będzie musiał zdezynfekować ręce, oraz oczywiście pozostać w maseczce. Dla tych, którzy będą chcieli przejrzeć katalogi, będą dostępne rękawiczki. W PGS mamy 3 wyodrębnione sale, co bardzo ułatwia sytuację i organizację zwiedzania. W każdej sali będzie mogło przebywać 10 osób, a więc w praktyce zachowany będzie przelicznik 40m² na osobę, a nie 15m², jak jest w zaleceniach. Od piątku będzie czynna również trzecia z wystaw, tak więc jednocześnie w PGS będzie mogło przebywać 30 osób.

Co ważne, jednocześnie w budynku PGS może przebywać 30 osób – czyli 10 w każdej z sal.

 

Biblioteka Sopocka 6 maja otworzy swoje dwie placówki – Sopotekę i filię Broadway (Brodwino). Działalność filii będzie prowadzona w trybie bez kontaktu czytelników z personelem, tak by korzystanie z księgozbioru i multimediów było jak najbardziej dla wszystkich bezpieczne. Ponadto obowiązywać będą m.in. korzystanie z maseczek ochronnych i/lub przyłbic, a także rękawiczek ochronnych. Ważne, aby zaplanowane  odwiedziny w Bibliotece ograniczyć tylko do niezbędnych wizyt, których nie można rozwiązać za pomocą rozmowy telefonicznej lub przez kontakt mailowy czy na FB, tj. zwrot i wypożyczenie zbiorów. Ze względu na szereg ograniczeń, prosimy, by każdą wizytę umawiać telefonicznie, przed rozmową prosimy o przygotowanie swojego numeru Karty Czytelnika, co ułatwi nam pracę i skróci czas oczekiwania. Bardzo prosimy też o przygotowanie trzech tytułów, które będą chcieli Państwo odebrać, by bibliotekarze wcześniej mogli przygotować je do drogi, a tym samym skrócić Państwa wizytę w naszych placówkach. Pomocny będzie w tym nasz katalog, który znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej mbp.sopot.pl

Uchylamy drzwi, zapraszamy Państwa do Sopoteki, gdzie mamy przygotowane dwa wejścia – w jednym w trybie bezkontaktowym oddamy książki, w drugim wypożyczymy. Prosimy Państwa o kontakt telefoniczny, abyśmy mogli się przygotować do realizacji zamówienia. W fili Broadway, ze względu na tylko jedno wejście, przyjęty zostanie system zwrotów książek od poniedziałku do środy, natomiast wypożyczenia będą realizowane w pozostałe dni działalności. Wszystkie procedury będą dokładnie opisane i znajdą się dzisiaj na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych – informował Roman Wojciechowski, dyrektor Biblioteki.

Również na stronie internatowej Biblioteki znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wizyt w naszych placówkach.

– W tym trudnym czasie okazało się jak kultura jest dla nas ważna. Mogliśmy jej doświadczać wyłącznie wirtualnie, uczestnicząc w ciekawych, niezliczonych wydarzeniach lub czytając książki – podsumował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Jutro, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, otwieramy ważne instytucje kultury w mieście, otwieramy je dla sopocian, dla mieszkańców Trójmiasta. Serdecznie zapraszamy do bezpiecznego z nich korzystania – dodał prezydent Karnowski.

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda