Sopocki Przegląd Teatralny MASSKA
W ramach 19. Przeglądu Teatralnego MASSKA zobaczyć będzie można ponad 30 spektakli przygotowanych przez grupy teatralne z Polski i zagranicy. Wszystkie dostępne będą online. Przegląd odbędzie się w dniach 16-22 listopada.
Na 19. Przegląd Teatralny MASSKA zaprasza Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Ze względu na ograniczenia pandemiczne spektakle teatralne będzie można śledzić w sieci, na stronie MASSKA i facebookowym profilu Przeglądu MASSKA.
MASSKA to otwarty projekt kulturalny, w którym biorą udział artyści z niepełnosprawnościami, teatry młodzieżowe i niezależne, co nadaje wydarzeniu charakter integracyjny. Przegląd to również konfrontacja naszych wyobrażeń o osobach z niepełnosprawnościami – artystach, którzy często funkcjonują poza głównym nurtem życia społecznego. To zaproszenie do wymiany myśli, doświadczeń, rozmów, wspólnego świętowania obecności w świecie teatru.
W ramach tegorocznego wydarzenia będzie można obejrzeć 28 spektakli teatrów z Sopotu, Gdyni, Gdańska, Ostródy, Lublina, Świdnika, Lubawy, Przemyśla i Rzeszowa. Na MASSKA online będziemy gościli także teatry współtworzone przez osoby z niepełnosprawnościami z zagranicy: Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy i Białorusi, Francji, Uzbekistanu i Gruzji.
Na przeglądzie obok teatrów zawodowych i amatorskich skupiających osoby z niepełnosprawnościami zostanie zaprezentowanych 6 spektakli teatrów młodzieżowych, teatr forum i słuchowisko.
Na stronie MASSKA dostępny będzie także koncert znanego gdańskiego zespołu Remont Pomp, słuchowisko, oraz materiały dotyczące filmu fabularnego ,,Amatorzy’’, opowiadającego o twórczości teatralnej Teatry Biuro Rzeczy Osobistych, którego premiera, będzie miała miejsce na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni.
Teatry zagraniczne, które wezmą udział w Przeglądzie MASSKA Online 2020:
- Teatr Ramba Zamba z Berlina (Niemcy), teatr zawodowy zrzeszający osoby z niepełnosprawnością, działający już 30 lat.
- Integracyjny Teatr Azdak z Tbilisii (Gruzja), działa od 4 lat, zrzesza aktorów zawodowych we wspólnych spektaklach z osobami niepełnosprawnymi. Liczy prawie 100 aktorów.
- Teatr Świeży Wiatr ze Stolina (Białoruś), teatr działający od 16 lat, stawiający na wspólne bycie na scenie: aktor z niepełnosprawnością + opiekun.
- Teatr Blaumeier Atelier z Bremy (Niemcy), teatr działający od 34 lat, jego szczególną cechą są spektakle tworzone we współpracy z aktorami z innych krajów.
- Teatr Oiseau Mouche z Roubaix (Francja), najstarszy teatr biorący udział w naszym festiwalu, działa nieprzerwanie od 40 lat. Gromadzi na scenie konkretne grupy społeczne, łączy elementy teatru tańca z żywą fabułą.
- Teatr Danza Company z Sewilii (Hiszpania), tworzy spektakle, w których scenografia jest przygotowywania uprzednio przez samych aktorów.
- Teatr Fritisch Comapny z Madrytu (Hiszpania), teatr powstały 34 lata temu, wznowił działalność 7 lat temu tworząc spektakle z elementami tańca.
- Teatr Parostky z Kijowa (Ukraina), teatr powstały 19 lat temu, opowiada historie opracowywane i przygotowywane przez samych aktorów, które zazwyczaj są ich doświadczeniami.
- Teatr Visage z Taszkientu ( Uzbekistan), drugi najstarszy teatr na festiwalu, gra od 38 lat. Łączy aktorów zawodowych, tancerzy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo.
- Trupa teatru muzycznego działającego przy Litewskim Związku Osób Niepełnosprawnych z Wilna (Litwa), grupa występująca przy muzyce granej na żywo podczas spektaklu, na scenie pojawiają się aktorzy wraz z członkami swoich rodzin.
Teatry z Trójmiasta:
- Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni, Teatr Mimoto z Gdańska, Teatr Kasablanka z Gdańska, Teatr Kworce z Gdańska, Łowcy Słów z Gdańska, Zespół muzyczny Remont Pomp z Gdańska, Teatr Ubogi Relacji z Sopotu.
Młodzieżowe grupy teatralne:
- Teatr SAN z Przemyśla, Grupa ŁoMen z Lubawy, Teatrzyk Błękitnego Czasu z Sopotu, Klub Inicjatyw Twórczych z Gdańska, Teatr Ephata z Gdańska, Młodzieżowa Akademia Teatralna z Gdańska.
Do współpracy i występu zaproszeni zostali także: Walny Teatr – przedstawiciele teatru przedmiotu i Teatr Nemno z Rzeszowa – teatr marionetek, a także Teatr Przebudzeni z Ostródy, Teatr Pasjonaci ze Świdnika. Po raz pierwszy zaprezentowany będzie spektakl grupy aktorów Teatroterapii Lubelskiej.
Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi MASSKA będzie warsztat „Exilium. Warsztaty o migracji”, który odbędzie się 18 listopada 2020 r. o godzinie 16:00.
Źródło: UM Sopot