mobile

Śmieci w Gdyni bez rewolucji

Niecałe pół roku zostało do wejścia w życie nowych zasad dotyczących segregacji odpadów komunalnych, przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska. Zmiany, polegające na wprowadzeniu metody podziału na cztery frakcje, obowiązywać będą od 1 lipca na terenie całego kraju. Gdynię, która od lat prowadzi nowoczesną i bardzo skuteczną politykę śmieciową, czekają już jedynie kosmetyczne poprawki.
 

Śmieci w Gdyni bez rewolucji

Gdynia jest jedną z 1400 gmin w Polsce, która nie musi obawiać się nadchodzących zmian. Prowadzona w naszym mieście polityka gospodarki odpadami, od początku wprowadzenia reformy śmieciowej w 2013 roku, opierała się na metodzie czterofrakcyjnej segregacji, czyli takiej, która od lipca obowiązywać będzie już w całym kraju.


Nowoczesna i przemyślana polityka śmieciowa miasta, powiązana z edukacją ekologiczną, rokrocznie przynosi zdecydowany wzrost ilości segregowanych odpadów. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia za rok 2016 odpadów (papieru, metalu, plastiku i szkła) w Gdyni wyniósł aż 32,08%, przy czym ostatecznie ten dobry wynik za rok 2016 jeszcze wzrośnie, gdyż zostanie uzupełniony o dane obejmujące odpady komunalne odebrane z nieruchomości niezamieszkałych. Wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia dla gmin na rok 2016 wynosił 18%, co oznacza, że Gdynia - tylko z zabudowy mieszkaniowej - osiągnęła poziom recyklingu prawie 2-krotnie większy niż wymagany prawem - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.


Regulacje rządowe precyzują zasady segregacji. Do pojemnika/worka niebieskiego trafiać będzie papier, do zielonego - szkło - z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne i szkło kolorowe, którym kolejno odpowiadać będzie biały i zielony pojemnik. Żółty zbiornik przeznaczony będzie na metale i tworzywa sztuczne, zaś brązowy na odpady ulegające biodegradacji. Gminy na wymianę pojemników, na te w prawidłowych kolorach, będą miały pięć lat (termin minie 30 czerwca 2022 r.). Obowiązywać będzie jednak okres przejściowy wynikający z konieczności wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. W Gdyni umowy na wywóz odpadów wygasną pod koniec 2019 roku.


Warto wspomnieć, że zmiany w polityce odpadami wynikają z wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z dyrektywami do 2020 r. Polska musi osiągnąć 50 proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wymienionych surowców. W przypadku nie wypełnienia zobowiązań naszemu krajowi grozi nałożenie kary do 300.000 euro, zaś nie wprowadzenie jednolitych zasad selektywnego zbierania odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska groziłoby utratą unijnych funduszy na infrastrukturę gospodarki odpadami.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda