mobile

Śmiech to zdrowie, czyli „Dr Clown" w akcji

Czas pandemii to trudny moment dla nas wszystkich, a tym bardziej dla osób przebywających w szpitalach, których nie mogą odwiedzać bliscy i znajomi. Strach przed nową, nieznaną sytuacją dodatkowo potęguje lęk i poczucie osamotnienia. Ale wolontariusze z Fundacji „Dr Clown" i na tę okoliczność znaleźli sposób.

inf. prasowa
Śmiech to zdrowie, czyli „Dr Clown" w akcji

Nowa sytuacja wymusza nowe rozwiązania. Wiedzą o tym wolontariusze Fundacji „Dr Clown”, którzy z powodu epidemii nie mogą wchodzić do szpitali i odwiedzać pacjentów tak, jak to robili do tej pory.

- Pomyśleliśmy, że skoro nie możemy wejść na oddział, to może chociaż na teren szpitala się uda? - mówi Natalia Budzyńska, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown" z Oddziału Regionalnego Pomorze. - Skontaktowaliśmy się z zaprzyjaźnionymi placówkami, otrzymaliśmy zgodę i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wróciliśmy do naszych pacjentów, ale trochę w innej formie.

Od 30 kwietnia wolontariusze Fundacji „Dr Clown” niosą uśmiechy wszystkim chorym i personelowi, pojawiając się pod oknami szpitali. I to nie tylko w tych trójmiejskich, ale w różnych instytucjach w Polsce.

- Jesteśmy przyzwyczajeni i przygotowani do bezpośredniego kontaktu z pacjentami, bardzo brakuje nam tej relacji. Dlatego postanowiliśmy odwiedzać pacjentów pod oknami szpitali. Kiedy pacjenci otwierają okna możemy z nimi zamienić choć kilka słów, pacjenci czasami nawet tańczą w oknach razem z nami, czasem uda się zatańczyć jakąś piosenkę na specjalne życzenie. Bardzo zależy nam na tym, aby poprawić samopoczucie, wysłać uśmiech i dobrą energię. Chcemy, żeby pacjenci i personel wiedzieli, że o nich pamiętamy i nadal jesteśmy dla nich. Takie spotkanie na odległość, przez okno to nie jest to samo co rozmowa twarzą w twarz, jednak to, że mimo wszystko możemy się spotkać choć w takiej formie jest bardzo ważne dla pacjentów i dla nas - dodaje Natalia Budzyńska.

W Gdyni wolontariusze Fundacji „Dr Clown” pojawiają się pod oknami oddziałów onkologicznych oraz hostelu dla pacjentów w Szpitalu Morskim im. PCK. To niesamowite spotkania, pełne uśmiechów, dobrej energii i wzruszeń. 

 

O fundacji

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku realizuje program „terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych.

Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech oraz wspierają proces zdrowienia.

Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Z powodu wirusa SARS-CoV-2 wizyty wolontariuszy w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania, ale program „terapii śmiechem” kontynuowany jest wirtualnie między innymi poprzez spotkania z małymi pacjentami online przez „Śmiechofon”, a także za pośrednictwem kanałów w mediach społecznościowych z hasłami #wirtualnaterapiaśmiechem oraz #drclownwdomu.

Fundacja „Dr Clown" rozpoczęła działalność na terenie Pomorza w 2005 roku, powołując oddział w Gdańsku. Wolontariusze stopniowo zaczęli odwiedzać chorych w Gdyni, Starogardzie Gdańskim, w Tczewie, Malborku i Kościerzynie oraz okazjonalnie w placówkach w Rumii i szpitalu w Wejherowie.

Z upływem czasu Doktorzy Clowni zaczęli coraz częściej odwiedzać nie tylko tych małych, ale również dorosłych pacjentów. W ubiegłym roku wolontariusze regionu pomorskiego dotarli do ponad 7 700 pacjentów.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda