Smart Metropolia 2021 już dziś
Czy komunikacja publiczna może jeździć na żądanie tak jak uber? Jak mieszkańcy metropolii wykorzystują nowe technologie i otwarte dane? Kiedy na Pomorzu powstanie metropolia? - odpowiedzi na pytania znajdziemy na kongresie Smart Metropolia, który zaczyna się dzisiaj na gdańskim stadionie Polsat Plus Arena. W tym roku hasłem przewodnim jest “inteligentny samorząd”. Kongres zbiega się z 10. rocznicą powołania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Już po raz 9. Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot zaprasza na kongres Smart Metropolia, czyli największą konferencję poświęconą relacjom miast, wsi i metropolii. Jak co roku, poruszone zostaną w jej trakcie najważniejsze zagadnienia związane z mądrym rozwojem. W ubiegłych latach poruszano tematy związane z m.in. smart city, polityką unijną czy klimatem. W tym roku kongres odbędzie się pod hasłem: “inteligentny samorząd”. O największych wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami, będą rozmawiać eksperci z zakresu mobilności, dostępności, nowych technologii, e-usług, cyfryzacji, a także działacze miejscy, naukowcy oraz politycy i samorządowcy. W programie: panele inspiracyjne, debaty, wystąpienia oraz posiedzenie komisji senackiej.
Panele inspiracyjne: nowe technologie, transport na żądanie i otwarte dane
Kongres rozpoczną trzy panele inspiracyjne. Podczas pierwszego z nich eksperci będą rozmawiać o tym, jak nowoczesne technologie poprawiają usługi publiczne. Debatować będą nad tym, czym są inteligentne samorządy i stosowane przez nie rozwiązania "smart" oraz co zrobić, aby służyły mieszkańcom w potrzebie - osobom starszym, niepełnosprawnym, w kryzysie psychicznym.
Kolejny panel inspiracyjny będzie dotyczył transportu. Eksperci z zakresu mobilności opowiedzą o tym, jak się sprawdza transport na żądanie w Krakowie, Sosnowcu i innych miastach w Polsce. Odpowiedzą na pytania czym jest transport na żądanie, jak z niego korzystać i czy wystarczy aplikacja, by autobusem miejskim jeździć jak uberem.
Tematem trzeciego panelu dyskusyjnego będą inteligentne technologie i rozwiązania dla samorządów. Rozmowy poświęcone będą temu, jak zbieranie i analizowanie konkretnych danych może podnieść jakość życia w miastach, jakiego typu dane można i należy zbierać oraz jaki z nich można zrobić użytek.
Lokalnie czy centralnie? Debata samorządowców
Kongres Smart Metropolia 2021 to także miejsce na rozmowę o roli i przyszłości samorządu w Polsce. Tematem debaty będzie polityka państwa wobec małych i dużych miejscowości. W dyskusji udział wezmą: senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, Jakub Szlachetko, prezes Zarządu Instytutu Metropolitalnego oraz samorządowcy: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa.
Co dalej z ustawą metropolitalną dla Pomorza?
W trakcie kongresu odbędzie się też wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Zygmunta Frankiewicza. Tematem spotkania będzie ocena działania metropolii w Polsce na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat istnienia GZM. Senatorowie ustalą postulaty do odpowiednich ministerstw, by przyspieszyć prace Sejmu nad ustawą metropolitalną dla Pomorza. Przypomnijmy, ustawa metropolitalna - przegłosowana ponad podziałami politycznymi w Senacie we wrześniu 2020 r. - od niemal roku leży w "zamrażarce" sejmowej i czeka na głosowanie. Tymczasem, gdyby podczas głosowania w Sejmie za ustawą opowiedziała się cała opozycja i wszyscy pomorscy posłowie - ustawa weszłaby w życie. Tym samym Pomorze zyskałoby prawo do dysponowania ponad 200 mln zł na potrzeby mieszkańców.
10 lat OMGGS
Kongres Smart Metropolia 2021 zbiega się z 10. rocznicą powołania stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu. Będzie więc okazją do podsumowania 10 lat współpracy w ramach OMGGS. Od dekady stowarzyszenie działa dla ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. W ramach funduszy europejskich realizuje prawie 200 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł.
Urodzinowa Gala i rozdanie nagród Smart Metropolia
Zwieńczeniem kongresu będzie urodzinowa gala wręczenia nagród Smart Metropolia. Wyróżnienia te trafiają do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla budowania i promowania idei metropolii. Wśród laureatów z poprzednich lat są m.in.: Marta Siciarek (Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek), Jan Olbrycht (Poseł do PE), Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu RP), Elżbieta Bieńkowska, prof. Iwona Sagan, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Pracodawcy Pomorza.
Szczegółowy program kongresu znajduje się na www.smartmetropolia.pl.
Partnerami kongresu Smart Metropolia 2021 są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Unia Metropolii Polskich oraz Instytut Metropolitalny.
Fot. mat. pras.