Skazani na węgiel
Szereg zagadnień związanych z przyszłością energetyki poruszanych zostało podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego GDAŃSK 2015, jaki odbył się w salach konferencyjnych AmberExpo.
W szczycie wzięli udział zarówno praktycy, czyli czyli przedstawiciele operatorów systemów gazowych, ciepłowniczych i paliwowych, jak i regulatorów – Ministerstw Gospodarki i Skarbu oraz samorządowcy. Poruszano między innymi problematykę dywersyfikacji dostaw energii, kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej), bezpieczeństwa energetycznego, energii odnawialnej, konkurencyjności oraz spodziewanych w najbliższych latach zmian popytu i podaży na rynku energii.
- Za równo ze strony praktyków, jak i regulatorów mieliśmy sygnał o konieczności skierowania uwagi w perspektywie długookresowej, na kwestie bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Karas, prezes Europejskiego Centrum Biznesu, organizatora konferencji. - Podkreślano także, że istotnym czynnikiem budowania spójnej polityki energetycznej jest stabilność prawa. Praktycy podnosili też, że obecna polityka Unii Europejskiej jest zabójcza dla przemysłu. Ceny energii mają przecież wpływ na wszystkie inne dziedziny gospodarki.
Temat przewodni spotkania brzmiał: Energetyka dla gospodarki, gospodarka dla energetyki, a jedna z ważnych tez wskazanych podczas panelu dyskusyjnego brzmiała, że najtańszym sposobem pozyskania energii cieplnej pozostaje węgiel, a przy zastosowaniu odpowiednich filtrów i technologii jego spalanie może być związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.
Eksperci wskazali również możliwość rewolucji na rynku energetycznym związanych z nowoczesnymi technologiami magazynowania energii.
Ogólnopolski Szczyt Energetyczny GDAŃSK 2015 organizowany był przy współpracy i pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańsk. Odbył się w dniach 13-14 maja.
Marek Nowak