Singapur – granit w tropikach
Wybierzcie się do Miasta Lwa! O Singapurze, mieście-państwie, które jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata, opowie dr Łukasz Sadowski w ramach cyklu Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich. Wykład odbędzie się 20 kwietnia w sieni IKM o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Ulokowane w jednym z najważniejszych strategicznie miejsc na świecie miasto-państwo Singapur powstało niespełna 200 lat temu. Założony przez Brytyjczyków prawie że „na surowym korzeniu” port, przejął znaczenie Malakki i starszych osad w regionie.
- Miasto wkrótce po powstaniu stało się nowoczesną metropolią, twierdzą, która zapewniała Imperium kontrolę transkontynentalnych szlaków handlowych. Co więcej – bogactwo miasta i jego znaczenie podkreślały ciekawe założenia architektoniczne będące próbą przeniesienia wzorców brytyjskich na Daleki Wschód. Oprócz tła historycznego powstania Singapuru, w prezentacji ukazany zostanie również rozwój zabudowy kolonialnej, która stanowi dziś jądro miasta, będąc enklawą eklektycznej architektury pośród ultranowoczesnych drapaczy chmur – zapowiada spotkanie dr Łukasz Mikołaj Sadowski
„Singapur – granit w tropikach” wykład w ramach cyklu Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich
Prowadzenie: dr Łukasz Mikołaj Sadowski (ASP w Łodzi)
Data: 20 kwietnia, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Kolejne spotkanie z cyklu:
25 maja, godz. 19.00 – Neapol – między dawnymi a nowymi czasy / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).