Ścieżka spacerowa wokół zbiornika "Kolorowego" gotowa
Nawierzchnia nowej ścieżki spacerowej została już wykonana. Wkrótce zamontowane zostaną m.in. ławki oraz kosze na śmieci. Okoliczni mieszkańcy mogą już wygodnie przejść wokół całego zbiornika retencyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020.
Okolice tego zbiornika retencyjnego są miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców dzielnicy. Dotąd ścieżka wokół zbiornika była częściowo utwardzona - od strony ul. Topazowej oraz ul. Kolorowej ułożone są duże betonowe płyty. Tworzą one drogę techniczną przede wszystkim dla służb miejskich, głównie dla pracowników Gdańskich Wód. Po drugiej stronie zbiornika znajdował się typowy teren gruntowy porośnięty głównie trawami. Mieszkańcy Oruni Górnej zaproponowali więc, w ramach Budżetu Obywatelskiego, stworzenie brakującego odcinka ścieżki wykonanej z nawierzchni żwirowo-gliniastej, która stanowi warstwę przepuszczalną dla wody - takie rozwiązanie nie wymaga rozbudowanych odwodnień.
W głosowaniu na projekty BO ten pomysł spotkał się z dużym poparciem. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska jednak aż czterokrotnie ogłaszała przetarg na realizację tego zadania. Trzykrotnie bowiem oferenci proponowali zbyt wysokie ceny za wykonanie zaplanowanych prac. Udało się za czwartym razem.
Zwycięzca przetargu musiał wykonać ścieżkę z nawierzchni gliniasto - żwirowej po południowej stronie zbiornika "Kolorowego". Do tego, w ramach umowy, miał zamontować tzw. małą architekturę i meble miejskie: ławki z oparciem, ławki bujane, hamak, kosze na odpady, stół do gry w szachy oraz stojaki na rowery.
Projekt realizuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Cygert Julita. Koszt prac to 155 tys. złotych. Prace zakończą się w listopadzie 2021 r.
To już kolejne działania na rzecz uatrakcyjnienia tego wodnego zbiornika. Przed rokiem, na wniosek Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańska Południe, nasadzono wokół niego cztery gatunki drzew o efektownie przebarwiających się jesienią liściach i trzy gatunki krzewów o barwnych pędach. Prace, w kwocie 25 tys. złotych, sfinansowała także Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.
Fot. DRMG