Samorządy i organizacje pozarządowe przeciw zawetowaniu budżetu UE
Aby wyrazić swój sprzeciw wobec zawetowania budżetu unijnego przez rząd, samorządowcy zachęcają w dniach 9-11 grudnia do dołączenia do akcji #potrzebUEmy oraz działań pokazujących jak ważne są wartości zjednoczonej Europy, np. poprzez wywieszanie flag unijnych, polskich i lokalnych, wyświetlanie flag unijnych czy odtwarzanie w przestrzeni publicznej hymnu Unii Europejskiej.
W związku z rządowym pomysłem dotyczącym pozbawienia samorządów funduszy europejskich rozpoczyna się kampania informacyjno-społeczna #potrzebUEmy. Przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych jasno określili: zdecydowanie #potrzebUEmy dalszego wsparcia funduszy europejskich, w związku z czym po raz kolejny apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o niewetowanie budżetu unijnego. Bez tych środków tak spektakularny rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy!
– Staje się rzecz straszna, bo dla partykularnych interesów jednej partii – Prawa i Sprawiedliwości, możemy mieć oprotestowany budżet unijny – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To przypomina trochę sytuację, kiedy także Cyrankiewicz, a właściwie Moskwa za niego oprotestowała plan Marshalla w Polsce. Nie chcemy tej powtórki, żeby ten nowy Plan Marshalla Unii Europejskiej dla Polski był oprotestowany, bo my zawsze czujemy się Polakami, czujemy się Europejczykami. I nie chcielibyśmy, żeby dla partykularnych interesów ten rząd zniweczył to, o co walczyliśmy przez tyle lat - żebyśmy byli w unii Europejskiej – dodaje.
Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości, do których należą: poszanowanie godności i praw człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Te wartości są kluczowe, podobnie jak zasada pomocniczości, która jest zapisana w systemie prawnym UE.
98 miliardów złotych pozyskały z dotacji unijnych polskie samorządy w latach 2014-2020. 80 proc. tej kwoty wspólnoty lokalne przeznaczyły na inwestycje poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, pozostałe środki były wydatkowane na projekty społeczne.
Bez tych środków tak spektakularny rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy.
Szczególnie teraz, w sytuacji kryzysu finansów samorządowych spowodowanego pandemią oraz polityką rządu, odcięcie się od unijnych pieniędzy dla wielu wspólnot może okazać się zabójcze.
Od wstąpienia Polski do UE Sopot pozyskał na projekty i inwestycje prawie 100 mln euro czyli około 400 mln złotych. Dzięki Funduszom Europejskim powstały m.in. Szpital Geriatryczny, ERGO ARENA czy przystań jachtowa. Zrewitalizowano Operę Leśną, hipodrom, przystań rybacką czy Park Północny. Bez funduszy europejskich nie byłoby odnowionej ulicy Polnej, fragmentów Drogi Zielonej i ul. Łokietka łączącej Sopot z Gdańskiem i wyremontowanej ul. Bitwy pod Płowcami czy ulicy 23 Marca. Dzięki funduszom europejskim powstały kilometry nowych dróg i ścieżek rowerowych, ale również zmodernizowano okolice przystanku Sopot Kamienny Potok, uporządkowano gospodarkę wodną, wybudowano zbiorniki retencyjne czy wymieniono i nadal wymienia oświetlenie na energooszczędne. Dzięki funduszom europejskim trwa odnowa zabytkowych budynków przy ul. Goyki, gdzie powstaje ArtInkubator. Fundusze europejskie wspierają również sopocką edukację, programy zdrowotne i profilaktyczne.
Źródło: UM Sopot