mobile

Rozum ponad sercem! Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!

Miasto apeluje, by nie wspierać finansowo żebraków na ulicach Gdańska. Nigdy nie można mieć pewności, czy ktoś nie zmusza ich do proszenia o pieniądze. Przekazując datki takim osobom, wspierasz działania, które w skrajnych przypadkach mogą być związane z handlem ludźmi. W Gdańsku właśnie ruszyła akcja przeciwko żebractwu.

Redakcja
Rozum ponad sercem! Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!

Kampania potrwa cały sezon wakacyjny. Ma nie tylko wymiar prewencyjny i zapobiegawczy, lecz także edukacyjny. W ramach akcji pracownicy MOPR i streetworkerzy TPŚBA rozwieszą w restauracjach, kawiarniach, barach, hostelach itp. w Śródmieściu i Wrzeszczu plakaty przekonujące do tego, by nie przekazywać pieniędzy żebrzącym osobom. Może także znaleźć na nich dane kontaktowe do instytucji, w których udzielane jest kompleksowe wsparcie dla potrzebujących. Przez całe wakacje m.in. Straż Miejska i Policja będą patrolować typowo turystyczne punkty miasta, które są atrakcyjne dla osób proszących o datki. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 58 Kodeksu Wykroczeń, każdy kto ma środki na życie i może pracować, a mimo to żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywnie do 1,5 tys. zł lub naganie. Każdy, kto prosi o datki w natarczywy sposób, nagabuje i oszukuje może zostać aresztowany albo pozbawiony wolności. Natomiast osoby nakłaniające do żebractwa nieletnich i bezradnych oraz wykorzystujące ich podległość opiekuńczą mogą trafić do aresztu, więzienia lub zapłacić grzywną.

W lipcu w ramach gdańskiej akcji zostanie uruchomiona także świetlica, w której opiekę i mądre wsparcie otrzymają dzieci proszące o datki na ulicy lub też towarzyszące swoim opiekunom podczas zbierania pieniędzy. Działania poprowadzi – na zlecenie miasta – Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Świetlica ma działać w dni powszednie, w godzinach od 10:00 do 18:00 i odpowiadać na potrzeby dzieci w wieku od trzech, czterech do nastu lat. W instytucji będzie obecny pracownik terenowy Centrum, który odwiedzi newralgiczne miejsca w Gdańsku (informacja o szczegółach m.in. miejscu, dacie uruchomienia świetlicy pojawi na początku lipca). 

- Żebractwo, szczególnie w sezonie letnim, jest zmorą dużych, polskich miast – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - A już szczególnie ośrodków bardzo atrakcyjnych turystycznie. Problem w tym, że o datki proszą zazwyczaj nie osoby, które rzeczywiście potrzebują wsparcia, ale mające stałe źródło dochodu. Z żebrania czynią intratne, sezonowe zajęcie zarobkowe. Łatwe, bo nie brakuje ludzi, którzy wierzą, że ofiarowując pieniądze pomagają człowiekowi w potrzebie. Apeluję, by nie dawać pieniędzy osobom nagabującym na ulicach i informować służby miejskie o takich sytuacjach. A już szczególnie, gdy żebrzą kobiety czy dzieci! Na to nie ma zgody! Każdy potrzebujący człowiek otrzyma kompleksowe wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub innych instytucjach i organizacjach pomocowych.

-Warto uświadomić sobie, że często to mężczyźni chowają się dziećmi i kobietami. To jest podstawowe łamanie ich praw. Jeżeli potrzebujecie pomocy skorzystajcie z profesjonalnego wsparcia, inaczej uznajemy to za współczesne niewolnictwo – dodaje Kowalczuk.

Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, powinniśmy powiadomić o tym służby i zadzwonić pod wybrany numer alarmowy: Policja – 997 lub  Straż Miejska – 986.

Warto przypomnieć, że na stronie: www.gdansk.policja.gov.pl można skorzystać z mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Za pomocą specjalnej aplikacji mieszkańcy mogą zaznaczać miejsca, w których zauważyli osobę nagabującą przechodniów.   

Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska w Gdańsku przyjęła 199 zgłoszeń dotyczących zjawiska żebractwa. Sprawdzono wszystkie sygnały a 25 zakończyło się interwencjami funkcjonariuszy - pouczeniem lub mandatem dla osób proszących o pieniądze.

Opisaną inicjatywę tworzą: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPŚBA) i Gdański Zakład Transportu Miejskiego.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda