Rozpoczyna się nowy rok szkolny. MEN wprowadza nowe wymogi
Dziś uczniowie wracają do szkół. Jutro zabrzmią pierwsze dzwonki. Jakie zmiany w nowy roku szkolnym czekają uczniów i nauczycieli?
Dziś uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025. Właśnie wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z jakimi zmianami muszą liczyć się uczniowie i nauczyciele?
Jedną z szeroko dyskutowanych zmian jest to, że ocena z religii i etyki nie będzie wliczała się do średniej ocen rocznych. Ponadto istnieje możliwość organizowania lekcji z tych przedmiotów łącznie dla dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.
Co do pozostałych przedmiotów odchudzono podstawy programowe w klasach IV-VIII szkół podstawowych, liceów, techników i szkołach branżowych. Treści podstawy programowej z 18 przedmiotów zostały odchudzone o blisko 20 proc.
W klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, technikach i szkół branżowych czy liceów ogólnokształcących dla dorosłych nie będzie nauczany przedmiot historia i teraźniejszość.
Uczniowie klas 1 – 3 Szkół Podstawowych będą musiały poznać zasady udzielenia pierwszej pomocy.
Powoli uczniowie żegnają się z papierowymi legitymacjami. Uczniowie, którzy po raz pierwszy otrzymają ten dokument otrzymają go w formie plastikowej karty.
W życie wchodzą wcześniejsze emerytury nauczycielskie. Nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 r. i mają udokumentowane co najmniej 30 lat okresu składkowego (w tym 20 lat pracy jako nauczyciele), będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę. Przepisy te będą wchodzić w życie stopniowo, począwszy od nauczycieli urodzonych przed 1 września 1966 r.
Wprowadzono również obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Wyjątek stanowią uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej, którzy w 2025 r. będą przystępować do ukraińskiego egzaminu maturalnego.
fot. pixabay