Różowe skrzyneczki zawisną w Gdańsku
Szkoły, instytucje czy organizacje pozarządowe zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki, które w ramach współpracy zostały sfinansowane ze środków UNICEF. Łącznie w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad tysiąc. Działanie to ma na celu walkę z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji
Zgodnie z hasłem „Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar” w przekazanych skrzyneczkach dostępne są bezpłatne środki menstruacyjne w postaci podpasek i tamponów. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, będą dbać o uzupełnienie środków higieny we własnym zakresie.
Część zakupionych ze środków UNICEF skrzyneczek zawiśnie w gdańskich placówkach edukacyjnych. Natomiast zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje, z których mogą korzystać mieszkańcy Gdańska, mogą zgłaszać się po nie poprzez wypełnienie formularza online.
Zgłoś się po różową skrzyneczkę
W grudniu 2019 roku zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Znajdują się dziś one w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach w całej Polsce. W Gdańsku zawisły dotychczas w budynkach Rady Miasta Gdańska, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Zespołach Obsługi Mieszkańców czy w części szkół.
Wykluczenie menstruacyjne dotyka w całej Polsce blisko 500 000 osób, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, natomiast 43% nastolatek unika poruszania tematu okresu z ojcem.
Projekt realizowany przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
fot.UMG