Rozewska latarnia morska w renowacji
W ubiegłym roku upłynęło 200 lat od uruchomienia latarni morskiej Rozewie. W związku z tym jubileuszem Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które opiekuje się latarnią, postanowiło wyremontować i odświeżyć wygląd tego obiektu
Prace miały rozpocząć się po zakończeniu sezonu turystycznego, jednak pogoda nie sprzyjała w realizacji tych zamierzeń. Dlatego prace konserwacyjne rozpoczęto w tym roku. Na początku kwietnia odrestaurowano wnętrze obiektu. Następnie rozpoczęto odnawianie elewacji. Wykonawca prac na zewnątrz ma duże doświadczenie w malowaniu obiektów nawigacyjnych i dokłada wszelkich starań, aby latarnia była jak najszybciej dostępna dla zwiedzających. Rozwiewając wszelkie wątpliwości mieszkańców i turystów informujemy, że kolor latarni pozostanie taki sam jak przed remontem.
Latarnia w Rozewiu ma 200 lat
W Rozewiu możemy poszczycić się zabytkami wpisanymi do rejestru pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, którym opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego: latarnie morskie Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działa do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910 r.
Zwiedzanie czynnej latarni Rozewie I odbywa się od lat dwudziestych ubiegłego wieku, zaś w ubiegłym roku ponownie otwarto dla zwiedzających latarnię Rozewie II. Ponadto wyremontowane: maszynownia, piekarnio-wędzarnia oraz stodoła, tworzą razem skansen pod gołym niebem, zwany „Blizarium”. W tym roku w sali wystawowo-edukacyjnej „Stodoła” będzie można obejrzeć następujące wystawy: w maju - obrazy własne TP NMM, w czerwcu - prace artysty malarza Grzegorza Kalinowskiego, w lipcu - prace uczestniczących.
fot.UMWładysławowo