Rozdane "Złote Malwy"
W Gdańsku uhonorowano najlepsze opiekunki, opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnościami. „Złotą Malwą 2023” Prezydenta Miasta Gdańska nagrodzono Annę Kanigowską z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego. Wszystkich laureatów i wyróżnionych doceniono m.in. za szacunek, jakim obdarzają podopiecznych
Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 4 grudnia br. w Wielkiej Hali Dworu Artusa. Nagrody – eleganckie, kwiatowe przypinki oraz gratyfikacje pieniężne – wręczyły laureatkom i laureatowi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Monika Chabior, zast. prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
„Złotą Malwą” uhonorowano w tegorocznej edycji Annę Kanigowską, zatrudnioną w PKPS PZW (Polski Komitet Pomocy Społecznej Pomorski Zarząd Wojewódzki). „Srebrną Malwę” otrzymał Przemysław Samulla z Domu Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Centrum Pomocowego Caritas im. św. Jana Pawła II. Z kolei „Brązową Malwę” odebrała Anna Berezowska, pracująca w Fundacji „Autyzm bez Tabu”. Uhonorowani z oddaniem i pasją na co dzień wspierają m.in. samotne, chore osoby starsze. Pomaganie drugiemu człowiekowi sprawia im radość i daje wewnętrzną satysfakcję. Podejmują najtrudniejsze wyzwania, by jak najskuteczniej wspierać swoich podopiecznych, o których zawsze mówią z szacunkiem.
Podziękowania i gratulacje
- Co roku spotykamy się, żeby podziękować opiekunkom i opiekunom, którzy codziennie, z troską wspierają gdańszczanki i gdańszczan – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – To czas, kiedy możemy wyróżnić najlepszych z najlepszych. Bardzo dziękuję za Waszą pracę, często bardzo trudną. Za to, że jesteście z osobami, które nie mogą być same i potrzebują Waszej pomocy. Mam nadzieję, że te nagrody i wyróżnienia dodadzą Wam mocy i skrzydeł do codziennej pracy, w której stykacie się z cierpieniem i ludzką słabością. Życzę Wam jak najwięcej radości, słońca, abyście mogli przekazywać je swoim podopiecznym.
Za m.in. wrażliwość, łagodność podziękowała też nagrodzonym i wyróżnionym Agnieszka Chomiuk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
- Dziękuję za Waszą codzienną, wyjątkową, cichą pracę – powiedziała Agnieszka Chomiuk. – 423 osoby starsze, z niepełnosprawnościami w domach pomocy społecznej, dla których wsparciem jest 138 opiekunek i opiekunów. 1660 osób w środowisku, objętych pomocą 422 opiekunek i opiekunów. Każdy podopieczny to inna historia, inne problemy i wyzwania, z którymi radzicie sobie każdego dnia. I za to Wam dziękujemy. Jesteście pełni dobroci dla drugiego człowieka.
Zrozumienie i życzliwość kluczowe
Laureatki i laureat zgodnie przyznali, że lubią swoją pracę. Zawodowo czują się spełnieni. Wspierają podopiecznych w codziennych, bardzo prozaicznych czynnościach życiowych.
- W tej naszej pracy trzeba mieć niewyczerpane pokłady empatii, życzliwości, zrozumienia dla drugiego człowieka – podkreśliła Anna Kanigowska. – Każdą podopieczną, każdego podopiecznego staram się wysłuchać. Traktuję ich jak rodzinę, ich problemy są dla mnie ważne, bo przecież trudno się nie angażować emocjonalnie. Po powrocie do domu też o nich myślę. Dla mnie to zawód na całe życie. I naprawdę czuję się spełniona. Inne pasje? Wyciszam się szydełkując, haftując lub czytając książki.
- Skończyłem terapię zajęciową i zgodnie z kwalifikacjami, pomagałem ludziom najlepiej jak potrafię – wspomniał Przemysław Samulla. – W pewnym momencie poczułem zawodowe wypalenie. Spróbowałem więc innego fachu. Jednak to nie było to. Brakowało mi bezpośredniego kontaktu z potrzebującym człowiekiem. Wróciłem więc do zawodu opiekuna. To daje mi szczęście. Moi starsi podopieczni są dla mnie ważni, istotne są ich potrzeby. Lubimy ze sobą przebywać, rozmawiać.
Empatia, cierpliwość i ogromne zaangażowanie to cechy, które pomagają także Annie Berezowskiej właściwie i skutecznie wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Opiekunka z Fundacji „Autyzm bez Tabu” stara się szukać nowych i efektywnych metod pracy z podopiecznymi, by ich lepiej aktywizować.
Dodajmy, że pierwsza edycja „Złotej Malwy” odbyła się w 2018 roku. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są: „za osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz potrzebujących w obszarze usług opiekuńczych, świadczonych w domach pomocy społecznej oraz miejscu zamieszkania”. W br. najlepszych z najlepszych wyłoniła Kapituła „Złotej Malwy 2023”. W jej skład weszli przedstawiciele: Urzędu Miejskiego w Gdańsku, MOPR oraz Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Wyróżnienia „Złotej Malwy 2023” (gratyfikacje finansowe) otrzymały opiekunki:
- Justyna Baran z Domu Pomocy Społecznej „Orunia”;
- Gabriela Domaradzka ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”;
- Karolina Góral z Fundacji Agencji Służby Społecznej;
- Małgorzata Mathea z DPS „Orunia”;
- Jadwiga Kirszenstein z DPS „Ostoja”;
- Natalia Kloskowska z PKPS PZW;
- Alicja Krukowska z DPS „Polanki”;
- Krystyna Lempiecho z DPS „Ostoja”;
- Anna Sztejner z DPS „Polanki”;
- Żanna Żywuszko z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.
fot. UM Gdańsk