mobile

Rowerzyści - na poważnie i współcześnie

Gorzko komentuje współczesność Volker Schmidt w komediodramacie "Rowerzyści". Uwaga autora tego sprawnie napisanego tekstu koncentruje się na kryzysie relacji w związku i rodzinie, niespełnieniu i poszukiwaniu doznań uzupełniających życie bohaterów. Podkreślone w scenografii słowa "niewiele brakuje" komentują ich życie wewnętrzne, ale skierowane są też do widzów.  

Marek Nowak
TAGI
Rowerzyści - na poważnie i współcześnie

Po serii lekkich komedii Teatr Miejski w Gdyni powrócił do poważniejszej tematyki. Zaproszenie do współpracy (nie po raz pierwszy zresztą) reżysera Krzysztofa Rekowskiego zaowocowało udaną premierą na małej scenie. "Rowerzyści" to sztuka napisana nowocześnie, poruszająca współczesne tematy i przejmująca. Od reżysera oraz aktorów tekst wymaga utrzymania proporcji między tym co poważne, a momentami przerysowanymi i zabawnymi. Nie brak tu skrajnych emocji i głębszej refleksji.

- Wybrałem dla tego spektaklu małą scenę, ze względu na bezpośredni kontakt widzów z aktorami, która pozwala na pewną powściągliwość gry - zaznacza Krzysztof Rekowski. - Przestrzeń nie jest jednak łatwa, występuje tu dużo różnych miejsc, siłą rzeczy umownie tylko zarysowanych.

Zmiany miejsc akcji bywają tu rzeczywiście wręcz filmowe. Wielokrotnie wychodzimy poza przestrzeń czterech ścian gabinetów i pokojów. Fakt, że wciąż pozostajemy jednak w zamkniętej przestrzeni teatru wydaje się oddziaływać na widza dodatkowo - zostaliśmy tu przecież (wciąż w ograniczonej przestrzeni) z problemami, z którymi borykają się oglądane przez nas postaci.  

- To bardzo dobry tekst - mówi Piotr Michalski, grający jadną z głównych ról (Manfreda). - Niezwykle precyzyjny i dobrze przetłumaczony. 

- Mała scena pozwala na utrzymanie intymności z aktorami i utożsamienie się z postaciami - dodaje Martyna Matoliniec, obsadzona w roli córki Manfreda, Liny.

Nieszczęśliwi w rodzinnych i osobistych relacjach bohaterowie "Rowerzystów" szukają skrajnych doznań, bronią się przed pustką w sposób nieetyczny, egoistyczny, krzywdzący dla innych, przechodzą przez trudne doświadczenia. Warto przeżyć je oglądając spektakl, zanim staną się naszym doświadczeniem. 

Najbliższe spektakle: 16 lutego, 27 i 30 marca 

Bilety pod telefonem: 58 660 59 46

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda