Rowerowy Maj się kręci
70 proc. uczniów gdańskich podstawówek w maju przynajmniej raz przyjechało do szkoły rowerem lub np. na rolkach lub hulajnogach.
Majowa rywalizacja potrwa jeszcze przez pięć dni, a ogłoszenie cząstkowych wyników na pewno podkręci rywalizację.
70 proc. uczniów gdańskich podstawówek w maju przynajmniej raz przyjechało do szkoły rowerem lub np. na rolkach lub hulajnogach. Majowa rywalizacja potrwa jeszcze przez pięć dni, a ogłoszenie cząstkowych wyników na pewno podkręci rywalizację.
W ramach kampanii „Rowerowy Maj” do końca tego miesiąca szkoły rywalizują w kategoriach szkoły małej, dużej i średniej. O tym, że rywalizacja jest zacięta świadczą niewielkie różnice pomiędzy szkołami z pierwszej trójki, rzędu dziesiętnych części punktu procentowego.
W kategorii szkół dużych prowadzi SP 80 na Przymorzu Wielkim, w kategorii średnich SP 92 na Zaspie, a w kategorii małych – SP 83 na Kokoszkach.
Starsi biorą przykład
Choć rywalizacja nabrała rozpędu, Rowerowy Maj to przede wszystkim świetna zabawa i kształtowanie zdrowych nawyków na całe życie. Dla rodziców to także nietypowa okazja, by brać przykład z dzieci – towarzyszyć im na rowerach w drodze do szkoły, a następnie jechać dalej do pracy.
Do kręcenia kilometrów młodych rowerzystów zagrzewa honorowy ambasador tegorocznej, trzeciej już edycji „Rowerowego Maja” - żeglarz Piotr Myszka, reprezentant Polski w windsurfingu. - Zachęcam Was, abyście wyciągali rodziców sprzed telewizorów, komputerów i tabletów i wspólnie podróżowali po Gdańsku na dwóch kółkach. Dla zdrowia, kondycji i ogromnej przyjemności. Warto aktywnie spędzać czas, a rower to wspaniały środek lokomocji – przekonuje Piotr Myszka.
Na kółkach do szkoły i przedszkola
W ramach gdańskiej kampanii „Rowerowy Maj”, przez cały miesiąc maluchy samodzielnie lub pod opieką rodziców, dojeżdżają do szkół na rowerach, a także na hulajnogach i rolkach. Poprzednie dwie edycje pokazały potencjał komunikacji rowerowej w Gdańsku. Mimo, że aura nie zawsze była łaskawa, liczba zaparkowanych przed szkołami jednośladów biła wszelkie rekordy. W obu edycjach udział wzięło ponad 13 tys. uczestników.
Do udziału w rowerowej zabawie motywuje nie tylko sprzyjająca pogoda, ale także atrakcyjne nagrody przewidziane dla najbardziej aktywnych, szkół, klas i uczniów. - Głównym celem kampanii „Rowerowy Maj” jest promocja komunikacji rowerowej poprzez zabawę. Zasady są bardzo proste. Każdy uczeń, który przyjeżdża do szkoły rowerem, otrzymuje dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do indywidualnej książeczki rowerowej, a drugą na szkolny plakat „Rowerowego Maja” w miejscu przeznaczonym dla jego klasy. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na najbardziej aktywnych uczniów, klasy i szkoły czekają atrakcyjne nagrody – mówi Monika Evini koordynatorka kampanii „Rowerowy Maj” z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
O wyniku szkoły lub klasy zadecyduje liczba przyjazdów do szkoły na rowerze w stosunku do liczby uczniów w szkole lub klasie. Trzy najbardziej rowerowe szkoły w Gdańsku w kategoriach szkoły małej, średniej i dużej otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta Gdańska odpowiednio 10, 20 i 30 tysięcy zł. Przy tym przy najbardziej aktywnej dużej szkole stanie na tydzień rowerowy plac zabaw ufundowany przez BTProject. Klasa o najwyższej frekwencji rowerowej w skali miasta pojedzie na wycieczkę ufundowaną przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Nagrody dla pozostałych klas przekazali partnerzy kampanii – centra nauki i rozrywki, a nagrody indywidualne trafią do najbardziej aktywnych uczestników.
Jest też nagroda specjalna od ambasadora - uczniowie jednej ze zwycięskich klas już we wrześniu wezmą udział w suchym treningu windsurfingowym pod okiem mistrza Piotra Myszki.
Rowerowy Maj wyruszył w Polskę
W rowerowej rywalizacji udział bierze 91 gdańskich szkół podstawowych i przedszkoli oraz po raz pierwszy także inne polskie miasta: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Sopot, Zamość, Lublin, Tczew i Elbląg. Łącznie w dziewięciu polskich miastach w tegorocznej edycji „Rowerowego Maja” udział bierze 236 szkół i przedszkoli.
Wyniki cząstkowe:
Kategoria: SZKOŁY DUŻE
1. SP 80
2. SP 12
3. SP 42
Kategoria: SZKOŁY ŚREDNIE
1. SP 92
2. SP 76
3. SP 24
Kategoria: SZKOŁY MAŁE
1. SP 83
2. SP 84
3. SP 62
Magdalena Szymańska / Referat Mobilności Aktywnej
Żródło: UM Gdańsk