Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku, ze względu na wprowadzony w Polsce stan epidemii, nie mogły się odbyć tradycyjne miejskie uroczystości z okazji tego święta. Jednak na znak pamięci o tamtych wydarzeniach prezydent Wojciech Szczurek złożył kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Gdyni. Natomiast po południu wszyscy gdynianie mogli świętować w swoich domach podczas specjalnego koncertu online pt. „Wróżba”.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja są inne niż zwykle. Z powodu obecnej sytuacji nie było hucznych miejskich uroczystości, ale symboliczne oddanie hołdu. Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa. A w samo południe rocznicę święta uczcił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
– 229 lat temu Polska znalazła się w szczególnym momencie swojej historii. 3 maja 1791 roku uchwalono dokument ze wszech miar nowoczesny, w którym po raz pierwszy uznano całość społeczeństwa za naród i uregulowano prawa i obowiązki obywateli oraz władz, a także organizację państwa. Konstytucja 3 Maja stała się fundamentem naszych współczesnych osiągnięć w drodze do wolności. Ten dzień jest świętem nas wszystkich. Dlatego jesteśmy winni pamięć tym, którzy uchwalili tę konstytucję i dzięki temu dali podwaliny, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym państwie. Należy pamiętać również o tych, którzy przez lata oddawali życie w imię tej wolności. Co roku przypominaliśmy o tym podczas uroczystości pod gdyńskim pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Tym razem sytuacja jest wyjątkowa i nie możemy wspólnie świętować w tym miejscu. Dlatego w imieniu wszystkich gdynian złożyłem pod pomnikiem kwiaty na znak hołdu i pamięci – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Konstytucja 3 Maja to efekt długotrwałych prac. Pod koniec XVIII wieku sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej była niezwykle trudna. Władza rządu i króla była słaba, a Polska w zasadzie stała się protektoratem Imperium Rosyjskiego. Zwołany w 1788 roku Sejm, zwany później czteroletnim, skupił jednak liczną grupę zdeterminowanych posłów, którzy pragnęli głębokiej reformy ustroju zgodnie z ideami oświecenia. I tak powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie taki dokument po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Do najważniejszych postanowień należały wprowadzenie trójpodziału władzy i dziedziczności tronu, uznanie chłopów za część narodu, zniesienie zasady liberum veto, a także zagwarantowanie wolności religijnej. Wcieleniu w życie postanowień Konstytucji 3 Maja sprzeciwiła się Rosja, która w 1792 roku napadła zbrojnie na Polskę i doprowadziła do II rozbioru. Jednak jej idee przetrwały i stały się jedną z podstaw niepodległościowych dążeń narodu polskiego.
O Konstytucji 3 Maja pamiętano również w Gdyni. W okresie międzywojennym mieszkańcy miasta upamiętnili ją, nazywając na jej cześć jedną z ulic ścisłego centrum miasta. Do dziś stoją przy niej modernistyczne realizacje - Hala Targowa, „Bankowiec” czy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Koncert online na 3 maja
Częścią gdyńskich obchodów będzie też specjalny koncert online pt. „Wróżba”. Wszyscy gdynianie mogli wspólnie obejrzeć go w swoich domach i w taki sposób uczcić ten ważny dzień. Jest on organizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, a podczas niego została zaprezentowana twórczość Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kwartetu ProForma. Muzycy zagrali m.in.: „Obławę”, „Zbroję”, „Arkę Noego”, „Źródło” oraz tytułową „Wróżbę”.
Wystąpili: Przemysław Lembicz oraz Marcin Żmuda. Transmisja na kanale YouTube Studia Konsulat pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=n2VXGvT9nL8 oraz na facebookowym fanpage'u Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się tutaj.
Kwartet ProForma podczas swojej dziewiętnastoletniej działalności zagrał ponad 800 koncertów w Polsce oraz zagranicą. Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym wystąpił w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu.
Koncert „Wróżba” to preludium do Kaczmarski Encore Festival, który odbędzie się w tym roku między 4 a 6 września w Gdyni. Podczas jesiennego wydarzenia muzycy zagrają z Kazikiem Staszewskim - wokalistą zespołu Kult.
Koncert zainauguruje obchody 15-lecia działalności Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego.
Partnerem koncertu jest Wrocławski Salon Jacka Kaczmarskiego.
Źródło: UM Gdynia