mobile

Rewitalizacja Oruni. Dawny ratusz zmodernizowany, w sobotę uroczyste otwarcie

Zabytkowy budynek przy ul. Gościnnej 1 już za kilka dni otworzy szeroko swoje drzwi dla mieszkańców: zarówno Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, jak i innych dzielnic Gdańska. Tutaj bić będzie kulturalne i społeczne serce dzielnicy. W budynku będą miały siedzibę filia miejskiej biblioteki publicznej, a także Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce i Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej.

Informacja prasowa
Rewitalizacja Oruni. Dawny ratusz zmodernizowany, w sobotę uroczyste otwarcie

Ten ceglany budynek przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 r. Do końca II wojny światowej był siedzibą m.in. lokalnego magistratu. W latach 30. XX wieku funkcjonował tu także Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego i policja kryminalna. W 1940 roku stacjonował tu Luftschutz Reviergruppe 6 - oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą. Przez wiele lat, do 2010 r., funkcjonował tu komisariat policji. Po tym, jak funkcjonariusze przeprowadzili się na ul. Platynową, budynek stał pusty.

W trakcie przeprowadzonych przed kilku laty konsultacji społecznych poprzedzających działania rewitalizacyjne w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, mieszkańcy wskazali ten budynek jako miejsce, w które warto zainwestować, i który powinien służyć lokalnej społeczności. Jako, że obiekt należał do Skarbu Państwa, Miasto Gdańsk musiało go odkupić. Stało się to w 2016 r.

Ważny dzień - 5 lutego 2022 r.

Uroczyste otwarcie wyremontowanego, i zaadaptowanego do nowych funkcji, budynku dawnego Ratusza Oruńskiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 lutego, o godz. 17. W związku z trudną sytuacją pandemiczną wydarzenie to będzie miało dość kameralny charakter. Z myślą o mieszkańcach zaplanowano różne atrakcje w kolejnych dniach - by każdy znalazł coś dla siebie, a także by w jednym czasie i miejscu nie zgromadziło się zbyt dużo osób.

W sobotę, po oficjalnych przemówieniach m.in. władz samorządowych, o godz. 18, zaplanowano wykład, który wygłoszony zostanie przez Aleksandra Masłowskiego. Będzie to opowieść o historii ul. Gościnnej na Oruni i budynku Ratusza Oruńskiego. Udział w nim jest bezpłatny. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa obowiązywać będzie tu ograniczona liczba miejsc dla słuchaczy. Komu nie uda się wejść na ten wykład, będzie mógł wziąć udział w innych wydarzeniach zaplanowanych w kolejnym tygodniu. O tym, co się będzie działo, piszemy niżej.

- W sobotę Ratusz będzie podświetlony. Po symbolicznym otwarciu drzwi wystrzelone zostanie konfetti. Na zewnątrz, przy budynku, ustawione będą tablice, na których zobaczyć będzie można wystawę poświęconą historii tego obiektu - zapowiada Ewa Pielak, zastępca dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, które nadzoruje przebieg rewitalizacji w wyznaczonych obszarach miasta, w tym na Oruni.

W związku z trwającą rewitalizacją, w tej dzielnicy sporo się dzieje w ostatnich miesiącach. Jednak remont i modernizacja budynku dawnego ratusza wydaje się być projektem wyjątkowym dla tej lokalnej społeczności.

1,5 roku prac remontowych

Zabytkowy obiekt dawnego ratusza mieści się w sąsiedztwie, również zabytkowego, budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Prace remontowo-modernizacyjne rozpoczęły się tu w czerwcu 2020 r., a zakończyły w grudniu 2021 r.

Wnętrze zostało przebudowane tak, by obiekt był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przebudowano dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych, przebudowano stropy, wykonano niezbędne instalacje wewnętrzne i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku.

Ta inwestycja była elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Rewitalizowane są obecnie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda