mobile

Rewitalizacja Biskupiej Górki – pierwszy budynek już gotowy

Biskupia Górka to jeden z obszarów Gdańska objętych Gminnym Programem Rewitalizacji, który dzięki remontom budynków, ulic i działaniom społecznym przechodzi metamorfozę. Na terenie miasta rewitalizacją objętych zostało w sumie 45 budynków mieszkalnych, z czego 13 przeznaczono do kompleksowych prac remontowych. Kilka dni temu zakończono prace w pierwszym z budynków na Biskupiej Górce, przy ul. Salwator 7, do którego już niebawem wprowadzą się mieszkańcy

Informacja prasowa
Rewitalizacja Biskupiej Górki – pierwszy budynek już gotowy

Rewitalizacja czterech obszarów  

Rewitalizacja obejmuje kompleksowe działania mające na celu ożywienie objętych programem rejonów miasta, prowadzone na wielu płaszczyznach jednocześnie. Gminnym Programem Rewitalizacji w Gdańsku objęte zostały cztery obszary: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Plac Wałowy i Stare Przedmieście, Orunia oraz Biskupia Górka i Stary Chełm. Działania prowadzone są przez wyznaczone jednostki miasta, a także Wspólnoty Mieszkaniowe, które również zaproszone zostały udziału w programie i skorzystały ze wsparcia finansowego na remonty poszczególnych budynków.

Przebudowę i remonty ulic w ramach rewitalizacji realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, a modernizacją budynków mieszkalnych i lokali na działania społeczne, które powstały w każdym z 4 obszarów, zajmują się Gdańskie Nieruchomości.

W 2021 r. prace remontowe zakończyły się w 10 budynkach w Nowym Porcie, większość prac zakończyła się już także na Dolnym Mieście oraz na Oruni. 2023 r. to czas realizacji prac na Biskupiej Górce, gdzie po kompletowym remoncie do użytkowania oddano pierwszy z 13 budynków.

Funkcjonalne i komfortowe mieszkania w pięknie odnowionych kamienicach

Zakres robót zaplanowany dla miejskich budynków na Biskupiej Górce przewiduje zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz nieruchomości. Remont obejmuje wszystkie elementy konstrukcyjne budynków, wymianę instalacji, w tym likwidację dotychczasowych, nieekologicznych form ogrzewania i podłączenie wszystkich mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dla każdej nieruchomości opracowany został indywidualny projekt wykonawczy oraz program prac konserwatorskich, szczegółowo określający zakres oraz sposób realizacji prac restauratorskich. Dzięki pracom prowadzonym w ramach rewitalizacji, związanym z restauracją, a nierzadko także odtworzeniem detali architektonicznych oraz stolarki, której przywracany jest pierwotny podział i kolorystyka, budynki odzyskują dawną świetność. Dostosowanie nieruchomości do współczesnych wymogów i standardów, przy użyciu najnowszych technologii budowlanych, przenosi często wiekowe już budynki do XXI w., zapewniając komfortowe i ekologiczne mieszkania ich użytkownikom.

Prace remontowe w budynku przy ul. Salwator 7 trwały 11 miesięcy, ich koszt wyniósł 1 840 000 zł, a już wkrótce do obu mieszkań w odnowionym budynku wprowadzą się mieszkańcy.

Szczegółowe informacje na temat remontów budynków prowadzonych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji dostępne są na stronie Gdańskich Nieruchomości.

fot.Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda