Rekordowa dotacja na szkolnictwo zawodowe dla Gdyni
Aż 63 miliony zł trafią do Gdyni w ramach przedsięwzięcia „Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, uwzględniającej potrzeby rynku pracy". Nasze miasto wyprzedziło w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wszystkie powiaty regionu i otrzymało zielone światło do rozwoju i przekształceń w szkolnictwie zawodowym.
Debata o poprawie jakości kształcenia zawodowego trwa w całej Polsce już od dawna. Województwo pomorskie, aby jak najefektywniej wykorzystać fundusze, pracą nad planami modernizacji tej sfery postanowiło podzielić się ze specjalistami środowisk gospodarczego oraz akademickiego. Wspólnie przygotowano oraz oceniono konkurs, którego efektem będzie realny rozkwit szkolnictwa zawodowego w całym regionie. Wartość wszystkich zakwalifikowanych do dofinansowania projektów wynosi blisko 333 mln zł, a źródłem jego dofinansowania jest w głównej mierze Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (niemal 294 mln zł). Ponad 20% tej kwoty trafi do Gdyni.
Wsparcie przewidziane jest tylko dla tych szkół, które prowadzą lub planują prowadzić kształcenie w specjalizacjach w dziedzinie usług, handlu lub produkcji, które odznaczają się największym potencjałem rozwoju lokalnego i regionalnego. Są to m.in. ICT i elektronika, transport, logistyka i motoryzacja, przemysł morski, turystyka, sport i rekreacja, usługi finansowe i biznesowe czy budownictwo. W Gdyni wsparcie dotyczyć będzie zarówno „miękkich", jak i infrastrukturalnych przedsięwzięć w pięciu szkołach zawodowych: Zespole Szkół Mechanicznych, Technikum Transportowym, Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespole Szkół Hotelarsko- Gastronomicznych i Zespole Szkół Usługowych.
Z programu skorzysta łącznie 2,5 tysiąca gdyńskich uczniów oraz 92 nauczycieli, tak więc skala projektu jest rzeczywiście duża - komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia. Uczniowie wezmą udział w dodatkowych stażach i wizytach studyjnych u pracodawców czy kursach umożliwiających zdobycie certyfikatów i uprawnień branżowych, np. kursach spawania, programowania sterowników PLC, obsługi obrabiarek numerycznych. Kadra nauczycielska z kolei otrzyma wsparcie w postaci dofinansowania studiów podyplomowych, kursów i szkoleń doskonalących, staży i warsztatów - dodaje.
W ramach rozwoju infrastruktury planowane jest m.in. dostosowanie budynków szkół do potrzeb osób niepełnosprawnych (budowa wind i dostosowaniu sanitariatów) oraz zakup wyposażenia do pracowni zawodowych i warsztatów szkolnych (m.in. pracowni komputerowych, technologii mechanicznej i rysunku technicznego, konstrukcji i technologii budowy okrętów, ekonomiczno-rachunkowej, technologii gastronomicznej i wielu innych). Powstaną również nowe warsztaty i pracownie - w tym całkowicie nowe skrzydło w budynku Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z sześcioma pracowniami warsztatowymi o powierzchni ok. 120 m2 każda. A do tego plac manewrowy w Zespole Szkół Mechanicznych, poligon dla Technikum Transportowego na potrzeby zawodów kolejowych, zmodernizowane zostaną budynki Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych. A to i tak nie koniec listy planowanych inwestycji.
Źródło: UM Gdynia