mobile

Rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni po rewitalizacji – zobacz, co się zmieniło

Proces gdyńskiej rewitalizacji „Gdynia OdNowa” ma szansę zdobyć nagrodę internautów w europejskim konkursie Regiostars. Do końca głosowania zostały 2 tygodnie! Prezentujemy Wam działania rewitalizacyjne przeprowadzone w ciągu ostatnich 7 lat na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego w Chyloni.

mat.pras.
Rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni po rewitalizacji – zobacz, co się zmieniło

Proces rewitalizacji prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 r. Jego celem jest podniesienie jakości życia na sześciu obszarach miasta, na których zdiagnozowano wyzwania i potrzeby, m.in. społeczne i infrastrukturalne. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne prowadzone są na sześciu podobszarach obejmujących części dzielnic Chylonia, Witomino, Oksywie, Babie Doły oraz Leszczynki.

W obrębie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni od 2008 r. trwały działania nakierowane na rozwiązanie społecznych problemów osiedla. Przedsięwzięcia koncentrowały się na budowaniu relacji sąsiedzkich, wzmacnianiu lokalnej wspólnoty oraz kształtowaniu poczucia związku i identyfikacji ze swoim najbliższym sąsiedztwem. Mieszkańców zaproszono do dialogu w sprawie kształtowania przestrzeni osiedla. Gminny Program Rewitalizacji, uchwalony w 2017 r., zaplanował działania bazując na tym fundamencie.

Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego jest najgęściej zaludnionym podobszarem rewitalizacji. Obejmuje m.in. teren zabudowy mieszkaniowej między ul. Zamenhofa i Opata Hackiego. Wszystkie 11 budynków mieszkalnych powstało ok. lat 60. XX wieku – 9 z nich to tzw. hotelowce, powstałe z myślą o pracownikach stoczni, 2 to bloki wieloklatkowe.

Mieszkańcy podczas konsultacji niekorzystanie oceniali swoje miejsce zamieszkania, co wynikało z nałożenia się wielu czynników. Nagromadzenie problemów społecznych, trudne warunki lokalowe, zupełny brak zagospodarowania przestrzeni między blokami, słaby stan infrastruktury drogowej, brak kanalizacji deszczowej utrwalały wizerunek osiedla jako miejsca niebezpiecznego i zapomnianego na mapie miasta.

Podobszar Zamenhofa-Opata Hackiego przeszedł największą transformację w ramach działań rewitalizacyjnych, które objęły całkowitą przebudowę przestrzeni publicznej, prace związane z kanalizacją deszczową, termomodernizację budynków komunalnych oraz budowę centrum sąsiedzkiego – Przystani Opata Hackiego 33.

- Od 50 lat jestem mieszkańcem Gdyni i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że rewitalizacja zdecydowanie podniosła jakość i komfort naszego życia. Odnowiono i poprawiano ocieplenie budynków mieszkalnych, wyremontowano klatki schodowe, przebudowano instalacje kanalizacyjne, deszczowe i ziemne. Zmiany w infrastrukturze drogowej pozwoliły na usprawnienie ruchu samochodowego w tym rejonie, jednocześnie zapewniając większą ilość dróg dla osób pieszych, co jest bardzo wygodne i bezpieczne. Jako mieszkańcy możemy współdecydować o losach dzielnicy, choćby poprzez wydarzenia i aktywności, organizowane w Przystani Opata Hackiego 33, z których sam razem z rodziną korzystam – mówi pan Tomasz Sobczyk, mieszkaniec osiedla ZOH. – Rewitalizacja miała również wielki wpływ na postrzeganie tej dzielnicy przez mieszkańców innych rejonów Gdyni – już nie jako obszar, którego należy unikać, lecz jako atrakcyjną, spokojną dzielnicę. Najważniejszym celem na kolejne lata powinno być dokończenie rewitalizacji pomiędzy ul. Zamenhofa, a ul. Morską, oraz utrzymanie w odpowiedniej kondycji zrewitalizowanych terenów. Tego szczerze życzę mieszkańcom i włodarzom miasta.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych na podobszarze Zamenhofa-Opata Hackiego było zagospodarowanie przestrzeni osiedla. Przebudowano ulicę Zamenhofa oraz uporządkowano system drogowy: wybudowane zostały nowe dojazdy do hotelowców i oświetlonych parkingów, zlikwidowano ruch kołowy wewnątrz osiedla, zachęcając tym samym do swobodnej i bezpiecznej rekreacji. Przebudowano ulice Komierowskiego i Opata Hackiego oraz zbudowano okalającą osiedle sieć kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym. Stworzono trzy place publiczne: placyk przed wejściem do Przystani Opata Hackiego 33 oraz dwa place na obu końcach deptaka wewnątrz osiedla. Sformułowanie wytycznych do konkursu poprzedziły konsultacje z mieszkańcami osiedla.

Inne istotne działania rewitalizacyjne dotyczyły poprawy warunków mieszkaniowych, zarówno w budynkach komunalnych, jak i wspólnotowych. Trzy budynki komunalne zostały objęte kompleksową termomodernizacją. Trzy wspólnoty mieszkaniowe skorzystały z dotacji na remonty części wspólnych, przeprowadzając jednocześnie termomodernizację budynków.


Modernizacji poddano budynek, mieszczący wcześniej magazyny i siedzibę Biblioteki Gdynia. Otwarto w tym miejscu Przystań Opata Hackiego 33, łączącą funkcję domu sąsiedzkiego i biblioteki. W ramach modernizacji powstała nowa przestrzeń i nowoczesna infrastruktura do realizacji różnorodnych funkcji społecznych: z salą sąsiedzką, kuchnią, salami wielofunkcyjnymi – do warsztatów, konsultacji grupowych i indywidualnych oraz przestrzeń do korzystania z księgozbioru i zasobu bibliotecznego. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W ramach działań społecznych mieszkańcom oferowano bezpłatne konsultacje psychologiczne, grupy wsparcia, oraz poradnictwo pedagogiczne i wychowawcze dla rodzin. Działania te kierowane były do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Dzięki współpracy z partnerem pozarządowym, UKS Parkur Gdynia, dzieci i młodzież z podobszaru mogły korzystać z bezpłatnej oferty sportowej – zajęć parkour na przygotowanej w tym celu salce sportowej. Na podobszarze pojawiła się świetlica dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zapewniająca również przestrzeń na działania Klubu Seniora.

Na podobszarze ZOH znajdował się punkt konsultacyjny, umożliwiający mieszkankom i mieszkańcom rozmowę o procesie rewitalizacji i trwających inwestycjach. W każdym tygodniu w wyznaczonych, stałych terminach w Punkcie dyżurował pracownik Laboratorium Innowacji Społecznych. Mieszkańcy mieli okazję do bezpośredniej, bardzo często indywidualnej rozmowy na temat działań w miejscu, w którym są one prowadzone. W ramach przedsięwzięcia realizowane były też działania integrujące mieszkańców osiedla w celu zwiększenia społecznego zaangażowania, kształtowania postaw społecznych i zmiany najbliższego otoczenia, w tym z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest Fundusz Sąsiedzki.
 

(fot. Jacek Klejment)Gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda