Ratujące życie defibrylatory na ulicach Gdańska? Tak!
Miasto Gdynia ubiega się o dofinansowanie z programu Razem bezpieczniej im. W. Stasiaka.
"Gdańsk z sercem". To nazwa pilotażowego projektu, który ma być zrealizowany do końca 2017 roku. Na początek 9 defibrylatorów zewnętrznych (AED) ma być zainstalowanych w poniższych lokalizacjach:
1. Targ Węglowy,
2. Pętla tramwajowa w Oliwie,
3. Gdańskie ZOO,
4. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Partyzantów 74,
5. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Wilanowska 2,
6. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Nowe Ogrody 8/12,
7. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ Urząd MIejski w Gdańśku, ul. Wyspiańskiego 9A,
8. Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego ul. Smoleńska 5/7
9. Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Równa 14
Urządzenia są niewielkie, bezpieczne, proste w obsłudze i w pełni zautomatyzowane. Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i pomaga podczas udzielania pierwszej pomocy. - Przestrzeń miejska Gdańska potrzebuje tego rodzaju urządzeń- mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej. - Jak pokazują badania, pomoc medyczna dociera do potrzebujących w ciągu ok. 10 min, a tych minut w niektórych przypadkach zwyczajnie nie ma. Dla bezpieczeństwa mieszkańców i wszystkich naszych gości projekt powinien być w Gdańsku zrealizowany. Warto przypomnieć, że defibrylatory pojawiły się już m.in. na gdańskim stadionie i w hali ERGO Arena, mają być również na wyposażeniu 15 nowych tramwajów, które wkrótce kupi GAiT - dodaje Grzelak.
Z danych statystycznych (2010-11) wynika, że z 327 przypadków nagłego zatrzymania krążenia w Gdańsku - 130 wydarzyło się na ulicy, a w 76 proc. przypadków stało się to w godzinach 8.00- 22.00. W 55 proc. (180 przypadków) nie podjęto restytucji, bo było za późno, w 45 proc. (147 przypadków) restytucja została podjęta, z czego 26 proc. - 85 pacjentów zostało przewiezionych do szpitala. - Projekt "Gdańsk z sercem" uzyskał już pozytywną opinię wojewódzkiego zespołu oceniającego spełnienie wytycznych i kryteriów określonych w warunkach konkursowych programu Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka, więc mamy nadzieję na dofinansowanie tego ważnego dla nas wszystkich projektu - mówi Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Ten pilotaż z pewnością będzie początkiem budowy sieci AED w Gdańsku - dodaje Pińska.
Koszt pilotażowego projektu to około 130 tysięcy złotych. Gdańsk wnioskował o dofinansowanie z MSWiA na poziomie ok 100 tysięcy złotych.