Raport NIK: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia celująco!
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała działalność Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia prowadzoną w latach 2013-2015. Audyt został przeprowadzony w ramach oceny działalności ośrodków innowacji w Polsce.
Wyniki okazały się niezwykle pozytywne a przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli nie tylko nie sformułowali żadnych zaleceń, ale docenili wkład instytucji w rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości w regionie. Pozytywnie oceniona została zarówno bieżąca działalność Parku, polegająca na wspieraniu innowacyjnych przedsiębiorców, jak również wzorowa realizacja III etapu rozbudowy parkowej infrastruktury.
Ocenie Najwyższej Izby Kontroli poddane zostały:
- standardy i działania oraz dobre praktyki stosowane przez PPNT Gdynia,
- instrumenty stosowane w celu zachęcenia przedsiębiorców do uczestniczenia w przedsięwzięciach w obszarze nowych technologii,
- efekty wykonywania przez PPNT funkcji inkubacyjnej oraz klastrowej.
ROZWÓJ INNOWACJI
Autorzy raportu podkreślają wzrost wskaźników świadczących o rozwoju innowacyjnych branż w regionie Województwa Pomorskiego, na przestrzeni ostatnich trzech lat, dzięki działaniom prowadzonym przez PPNT Gdynia. W 2015 r. w Parku działały 202 firmy, z czego: 14 to projekty biotechnologiczne (7%), 10 z dziedziny ochrony środowiska (5%), 82 w sferze usług i produktów z branży ICT (40,5%), 47 z branży inżynierii, automatyki i robotyki (23%), 18 z branży designu (9%), 7 to projekty multimedialne (3%). Regularnie wzrasta również liczba projektów innowacyjnych, realizowanych „pod skrzydłami" PPNT Gdynia. Od 27 projektów zrealizowanych w 2013 roku, poprzez 38 w 2014 roku po 79 w 2015 roku. Część projektów była przedmiotem zgłoszeń patentowych. I tak, parkowi specjaliści w 2013 roku uzyskali 3 patenty, by dwa lata później podwoić tę liczbę.
Z PPNT GDYNIA NA PODBÓJ RYNKU
Dowodów na to, jak zainicjowane w PPNT Gdynia pomysły rozwijają się i z powodzeniem wkraczają na komercyjne rynek nie brakuje. Lista innowacyjnych produktów i usług, jakie powstały w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia obejmuje na przykład: syntezator mowy ludzkiej lvona oraz jego liczne wersje językowe i aplikacje webowe, specjalistyczne oprogramowanie dla jednostek administracji publicznej (GUS, strony gmin, systemy zarządzania korespondencją). Wśród partnerów PPNT, dostawców usług lub produktów innowacyjnych znajdują się również podmioty oferujące specjalistyczne oprogramowanie dla wymagających klientów za pomocą dedykowanych, zdalnych zespołów projektowych; pracujących zgodnie z najnowszymi trendami metodologii agile (tzw. „zwinnego programowania", wytwarzanego przy współpracy samozarządzających zespołów) oraz kaskadowej. Firma, oferująca tę usługę to według danych Instytutu Nowoczesnego Biznesu, najszybciej rozwijająca się firma IT w Polsce. Do partnerów PPNT Gdynia należą także projektanci, którzy tworzą i komercjalizują nowe pomysły w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) i rozpoznawaniu wizyjnym (VR - Video Recognition). Firma przeprowadziła wdrożenia własnej technologii strojenia filtrów mikrofalowych dla światowych partnerów z branży kosmicznej (min. Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA), nowoczesne generatory częstotliwości będą zainstalowane w europejskich rakietach kosmicznych. Wśród parkowych partnerów znalazła się również firma wdrażająca innowacyjne technologie w budownictwie, w tym uznany przez Urząd Patentowy RP za innowację na skalę światową wynalazek - „Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach". Przykładem na praktyczne zastosowanie wynalazków, które powstały w gdyńskiej „dolinie krzemowej" jest także Multirejestrator. To wynalazek do rozpoznawania i liczenia ptaków, używany m.in. na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie i farmach wiatrowych.
ROZWÓJ INFRASTRUKTURY I NOWE MIEJSCA PRACY
Celem realizacji trzeciego etapu projektu rozbudowy istniejącej infrastruktury, było stworzenie optymalnych warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarach badawczo-rozwojowym i innowacyjnym oraz w oparciu o zaawansowane technologie w branżach: ICT i multimedia, elektronika, biotechnologia i ochrona środowiska oraz wzornictwo przemysłowe. W jego zakres wchodziło wybudowanie obiektu dysponującego powierzchniami biurowymi, laboratoryjnymi, warsztatowymi, prototypownią dla firm innowacyjnych oraz wyposażenie sal szkoleniowo-konferencyjnych w budynku biurowo-laboratoryjnym, a także stworzenie profesjonalnej oferty usług dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną w ramach: Centrum Obsługi Przedsiębiorców, Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Współpracy Klastrowej. W 2014 roku projekt został rozszerzony o dwa zadania polegające na stworzeniu na obszarze postoczniowym zaplecza wdrożeniowo-produkcyjnego dla firm innowacyjnych; oraz zakup specjalistycznego wyposażenia do laboratoriów elektronicznych i prototypowni, dziś funkcjonującego, jako Park Konstruktorów.
Z powstałej infrastruktury skorzystało 259 przedsiębiorstw, które wygenerowały 618 nowych miejsc pracy.
CELUJĄCY DLA GDYNI
Ponadto w raporcie Najwyższa Izba Kontroli szczególnie dobrze oceniła:
- działalność parku w zakresie współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, umożliwiającą wprowadzenie na rynek nowych technologii,
- współpracę PPNT Gdynia ze środowiskiem akademickim,
- podejmowanie inicjatyw w zakresie tworzenia klastrów,
- monitorowanie potrzeb szkoleniowo-doradczych i dostosowanie ich do potrzeb partnerów PPNT,
- rozwój bazy edukacyjnej i szkoleniowej, a także terminową realizację trzeciego etapu projektu rozbudowy PPNT Gdynia.
W ani jednym z wymienionych zakresów, Najwyższa Izba Kontroli nie stwierdziła jakichkolwiek nieprawidłowości, a działania Parku we wszystkich tych obszarach zostały ocenione pozytywnie.
Źródło: prasowy UM Gdynia,