Radziecka rakieta przetoczyła się przez Gdynię
Niecodzienny widok mógł zaskoczyć mieszkańców Gdyni w nocy z 6 na 7 października. Po ulicach miasta przemieszczał się ogromny, historyczny ładunek – radziecka wyrzutnia rakiet S-2 „Sopka” z pociskiem
Po ulicach miasta przewieziono wyrzutnię rakiet
Zabytkowy system rakietowy S-2 „Sopka" wrócił do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To eksponat Muzeum Marynarki Wojennej, który wracał z remontu w Siemirowicach, gdzie mieści się Morska Jednostka Rakietowa. Wyrzutnia i pocisk są zabytkami z czasów zimnej wojny i stanowią cenną część kolekcji muzealnej.
- Jej teraźniejszy wygląd to efekt współpracy Muzeum Marynarki Wojennej i Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic. Kompleksowy remont i konserwacja trwały pięć lat. Dzięki zaangażowaniu dowództwa i personelu MJR przewieziono wymagającą remontu wyrzutnię wraz z płatowcem (pociskiem) do bazy Jednostki. Tam cały zestaw poddany został szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym. W części prac marynarzy z MJR wspierali konserwatorzy z MMW. Gdyńska firma Pronet Color dostarczyła wysokiej jakości farby oraz opracowała technologię malowania zestawu. Dzięki technicznemu wsparciu MJR oraz Komendy Portu Wojennego Gdynia możliwy był sprawny transport na ekspozycje plenerową MMW wyremontowanej zabytkowej wyrzutni i pocisku – informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
To historyczny ładunek z czasów zimnej wojny
System ten był używany przez Związek Radziecki do zwalczania okrętów podwodnych w czasie „zimnej wojny". Został on przetransportowany z Siemirowic, gdzie był przechowywany, do Gdyni w nocy z czwartku na piątek. Zadaniem kadry MJR, która zajmuje się renowacją systemu, jest przywrócenie mu pierwotnego wyglądu i sprawności. Kadra ta ma duże doświadczenie w obsłudze systemów rakietowych, ponieważ na co dzień używa nowoczesnego systemu Kongsberg NSM do zwalczania okrętów nawodnych.
- System artylerii rakietowej S-2 „Sopka” stanowił w latach 1962-1973 uzbrojenie 9 Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej. Zasięg operacyjny systemu – 105 km, głowica bojowa – 860 kg materiału wybuchowego. System został wycofany z uzbrojenia 9 DAN jako zupełnie przestarzały o niewielkiej wartości bojowej. W sumie zakupiono 16 pocisków na uzbrojenie dwóch baterii. Na poligonie morskim pod Bałtijskiem odpalono 9 pocisków – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora MMW. - Dzięki znakomitej pracy załogi Morskiej Jednostki Rakietowej i konserwatorów MMW wyrzutnia wraz z pociskiem znacznie wzbogaca muzealną ekspozycję plenerową MMW.
fot.MMW