Radni stają w obronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Podczas sesji Rady Miasta Sopotu, która odbyła się 4 lutego, radni uchwalili rezolucję w sprawie utworzenia rezerwatów przyrody i ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W dokumencie zwracają uwagę na duże wycinki prowadzone w ostatnich latach na terenie trójmiejskich lasów.
– W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy narastający sprzeciw znacznej grupy mieszkańców Sopotu wobec aktualnie prowadzonej gospodarki leśnej. Dotyczy to lasów wokół Sopotu, wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkańcy wyrażają swój sprzeciw, zwłaszcza wobec wycinania starszych i okazałych drzew oraz związanej z wycinką dewastacji dróg leśnych – czytamy w rezolucji przyjętej przez większość radnych.
Radni zwracają się też do Prezydenta Miasta Sopotu z wnioskiem o wystąpienie do odpowiednich organów o utworzenie rezerwatu krajobrazowego Lasy Sopockie, o powierzchni nie mniejszej niż 400 ha, jednocześnie popierając utworzenie na terenie miasta Gdańska rezerwatu Lasy Oliwskie.
Kolejnym postulatem jest opracowanie opinii Gminy Miasta Sopotu do planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, uwzględniającej formy ochrony drzewostanu przed wycinką.
Wnioskodawcą rezolucji był klub Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego. Dokument poparło 14 radnych (Platformy Sopocian i ruchu Kocham Sopot), 4 było przeciw (klub PIS), 3 osoby były nieobecne.
Treść rezolucji poniżej:
REZOLUCJA
Rady Miasta Sopotu
z dnia 4 lutego 2021 r.
w sprawie utworzenia rezerwatów przyrody i ochrony lasów
TrójmiejskiegoParku Krajobrazowego
Na podstawie § 17 ust.8 i § 18 ust.1 i 2 Regulaminu Rady Miasta stanowiącego Załącznik Nr 1 do Statutu Miasta Sopotu (tj. UCHWAŁA NR XII/216/2019 Rady Miasta Sopotu z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Miasta Sopotu).
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy narastający sprzeciw znacznej grupy mieszkańców Sopotu wobec aktualnie prowadzonej gospodarki leśnej. Dotyczy to lasów wokół Sopotu, wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkańcy wyrażają swój sprzeciw, zwłaszcza wobec wycinania starszych i okazałych drzew oraz związanej z wycinką dewastacji dróg leśnych. Przeważająca część sopocian uważa, że lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, mające dla miasta ważne znaczenie ochronne i retencyjne, powinny pełnić również funkcje przyrodnicze oraz społeczne wobec całej przylegającej do nich aglomeracji gdańskiej. Wycinka drzew powinna być tam zupełnie wyeliminowana bądź ograniczona do minimum. Rada Miasta Sopotu, jako reprezentant społeczności lokalnej, w znacznym stopniu podziela te poglądy. Niestety, obowiązujące przepisy dotyczące zasad gospodarki leśnej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stoją w wyraźnej sprzeczności z ochroną lasów. Będzie to w najbliższych latach skutkować nie ograniczeniem, a nasileniem wycinki starodrzewu.
Rada Miasta Sopotu uważa, że najskuteczniejszą prawną formą zapewnienia dominacji funkcji przyrodniczej lasu jest jego ochrona rezerwatowa. Dlatego stanowczo domagamy się utworzenia rezerwatu krajobrazowego „Lasy Sopockie" dla zachowania krajobrazu starodrzewu w strefie krawędziowej. Proponujemy, aby jego powierzchnia była nie mniejsza niż 400 ha. Postulujemy, by na terenie rezerwatu dopuszczalny był ruch pieszy i rowerowy po istniejących ścieżkach, oraz dozwolone było zbieranie grzybów. Ponieważ mieszkańcy Sopotu masowo korzystają także z lasów TPK na terenie Gdańska, popieramy również utworzenie na tym terenie rezerwatu krajobrazowego „Lasy Oliwskie".
W związku z tym Rada Miasta Sopotu wnioskuje do Prezydenta Miasta Sopotu o:
- wystąpienie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jako organu w kompetencji którego jest ustanawianie ochrony rezerwatowej, o jak najpilniejsze utworzenie rezerwatów krajobrazowych „Lasy Sopockie" oraz „Lasy Oliwskie";
- opracowanie opinii Gminy Miasta Sopotu do planu ochrony Trójmiejskiego Parku W opinii tej, oprócz postulatu utworzenia dwóch rezerwatów krajobrazowych, powinny być uwzględnione również inne formy ochrony drzewostanu przed wycinką, takie jak: zwiększenie powierzchni referencyjnych, rozszerzenie zasady pozostawiania przy każdej wycince 10-15% drzew, ochrona drzew biocenotycznych itp.;
Załączniki
Źródło: UM Sopot