Prześwietlamy Agencje pracy - 6 zmian w pracy tymczasowej
Z dniem 24 czerwca tego roku Rada Ministrów przyjęła zaproponowane zmiany odnośnie zasad zatrudnienia pracowników tymczasowych. Oto kilka najważniejszych rewolucji.
Brak możliwości powrotu
Najważniejszą zmianą dla pracowników korzystających z usług agencji, jest określony czas zatrudnienia. Pracodawca nie będzie miał możliwości zatrudnienia po raz kolejny pracownika po upływie 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Nie pomoże również polecenie danego człowieka przez inną agencję pracy. Do tej pory była to jedyna możliwość obejścia luki prawnej – wystarczyło tylko zawrzeć umowę z inną agencją. Po wprowadzeniu zmian taki sposób nie będzie już możliwy.
- Nowe przepisy w dłuższym okresie ograniczą atrakcyjność zatrudniania pracowników tymczasowych jako alternatywy do zatrudniania pracowników na umowę o pracę. Gdy dobrze oceniany pracownik tymczasowy przepracuje 18 miesięcy, firma stanie wobec konieczności podpisania z nim umowy o pracę lub szukania kolejnego kandydata. Każdorazowo oznacza to wzrost kosztów przedsiębiorcy. Firmy, które są nieprzygotowane do zarządzania podobną zmianą w obszarze kadr i płac, stracą na elastyczności w zarządzaniu zasobami ludzkimi” – ocenia Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce.
Zadania nie dla każdego
Nowa ustawa zawiera również przepis dotyczący celowym zamienianiem pracowników etatowych na tych zatrudnionych tymczasowo. Pracodawca nie może zatrudnić pracownika z agencji pracy do tego samego zadania nad, którym sprawował pieczę pracownik stały. Rozumie się przez to człowieka, który pracował przez ostatnie trzy miesiące, a został zwolniony z przyczyn nie leżących po jego stronie. Warto zaznaczyć, że Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy będą sprawdzać rodzaj powierzonej pracy pracownikowi, a nie stanowisko zajmowane przez zwolnionego pracownika.
Zasady wynagrodzenia
Kolejną nowością, jest obowiązek przedstawiania wynagrodzenia pracowników, na wniosek agencji pracy. Oznacza, to w skrócie, że pracownik ma prawo otrzymać na piśmie informacje o dochodach zarówno ludzi zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę, jak i tych na okres tymczasowy. Ma to na celu zapewnienie wszystkim podobnych warunków pracy.
Prawo ciąży
Nowe zasady wyrównują prawa kobiet w ciąży, w oparciu na Kodeks pracy oraz zatrudnionych na umowach tymczasowych. W momencie, kiedy umowa wygasa po trzecim miesiącu ciąży, to podlega wtedy przedłużeniu do dnia porodu. Dzięki temu kobiety będą mogły otrzymać zasiłek macierzyński po porodzie.
Bezpieczeństwo przedsiębiorcy
W ustawie nie pominięto również firm współpracujących agencjami pracy tymczasowej. Nowe przepisy zobowiązują marszałków województw do sprawdzania, czy agencje pracy tymczasowej nie mają zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.
- Wprowadzenie nadzoru nad agencjami pracy tymczasowej stanowi rzeczywiste zabezpieczenie przedsiębiorców i pracowników, ponieważ ograniczy to firmom ryzyko współpracy z nierzetelną agencją. W dotychczasowym stanie prawnym możliwa jest sytuacja, w której firma wywiązuje się z płatności wobec agencji, natomiast agencja nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom i nie wywiązuje się z płatności na konta organów skarbowych oraz ZUS” – dodaje Piotr Ciski.
Większe kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy
Skuteczność kontrolowania nowych zmian ma teraz zależeć od większej liczby kontroli oraz nadania dodatkowych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Wprowadzono wymóg posiadania przez agencję lokalu na biuro. Pozostałe szczegóły zostaną ujawnione w późniejszym czasie.
Grafika zaczerpnięta ze strony: www.youtube.com/watch?v=MoJ2ZspABDY